Strona główna Sochaczew miasto Szukanie złota i piękna sztuki

Szukanie złota i piękna sztuki

462
0
PODZIEL SIĘ

Głośno i kolorowo było w niedzielę, 7 lipca, w Parku im. Fryderyka Chopina przy ulicy Traugutta. Był pokaz rekonstruktorów broni czarnoprochowej, średniowiecznej artylerii i alchemii. Swoje prace w Oknie Sztuki wystawili artyści plastycy. To było pierwsze z ośmiu wakacyjnych spotkań z historią i sztuką.

 Pokaz „Z artylerią króla Jagiełły” dała grupa Strzelectwa Historycznego „Czarna Kompania”, skupiająca pracowników Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, która prezentuje zrekonstruowane przez siebie pieczołowicie uzbrojenie z odległych czasów. O broni czarnoprochowej i jej zastosowaniu opowiadał z pasją Michał Górny.

Najwięcej jednak chętnych przyciągnął pokaz alchemiczny członka grupy Ars Alchemia, który opowiadał o różnych substancjach, ich działaniu, a także próbach zamiany ołowiu w srebro i złoto. Był nawet spektakularny wybuch sztucznej lawy. Mimo prób i obietnic obiecanego złota nie było.

– W dawnych czasach, jeśli alchemik zawiódł władcę i nie sfabrykował złota, przypłacał swoje niepowodzenie życiem – stwierdził Michał Górny.

Jednak alchemikowi z Kampinosu darowano życie. Powtórka tego pokazu obiecana jest na pikniku historycznym 15 sierpnia. Podczas którego pokazana zostanie broń biała oraz zaprezentują się szermierze z Pocztu Rycerskiego Herbu Sobol. Pokażą, jak się posługiwano białą bronią, staczając kilka pojedynków.

Z kolei w Oknie Sztuki można było podziwiać różnorodne prace artystów nie tylko z Sochaczewa, ale też z dalszych zakątków Mazowsza. Zaprezentowali się z malarstwem: Artur Borkowski, Robert Goszczyński, Kasia Kwiatkowska, Halina Palenica, Ryszard Szatkowski oraz Stanisław Werle. Szczególnie zachwyciła wkomponowana w otoczenie parku drewniana rzeźba Bartłomieja Kurzei. Pokazane zostały również monotypie Katarzyny Klimek i rysunki metodą cyfrową Bogusława Zawieruchy.

Pomysłodawca Okna Sztuki, Marcin Hugo-Bader, pokazał swą instalację – obraz. Jak zapowiada, w tym sezonie, podczas kolejnych edycji letniego plenerowego przeglądu, zaprezentowane zostaną prace około 50 zaproszonych gości z różnych regionów Polski. Będzie więc co zobaczyć, a może nawet kupić bezpośrednio od artysty. Okno Sztuki prezentuje dostępne jest przez każdą wakacyjna niedzielę od 14.00 do 20.00.

BN

Fot. Bogumiła Nowak