Strona główna Iłów Szkody w sadach w gminie Iłów

Szkody w sadach w gminie Iłów

411
0
PODZIEL SIĘ

Sady oraz uprawy rolne na terenie gminy Iłów w tym sezonie są wyjątkowo nękane przez warunki pogodowe. Kwietniowe przymrozki, czerwcowe gradobicie i letnia susza dały się we znaki sadownikom i rolnikom w całej Polsce. Owoce i warzywa w sklepach i na bazarach osiągnęły niewyobrażalne ceny.

Na terenie gminy intensywnie pracują terenowe Komisje szacowania szkód, składające się z przedstawicieli Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz Urzędu Gminy.

– Skala problemu związanego ze szkodami wywołanymi warunkami pogodowymi w Gminie Iłów jest największa w powiecie sochaczewskim. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie w pracę Komisji, zarówno przedstawicielom Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Mazowieckiej Izby Rolniczej i pracownikom Urzędu Gminy, jak również Radnym Gminy Iłów i rolnikom, których wkład w pracę Komisji jest nieoceniony – mówił Jan Kraśniewski, wójt Gminy Iłów.

W przypadku szacowania strat wskutek przymrozków wiosennych, do Urzędu Gminy w dniach 13 maja-31 maja 2019 r. złożonych zostało 285 wniosków. Przede wszystkim poszkodowane zostały uprawy sadownicze: truskawki, jabłonie, wiśnie, czereśnie, śliwy. Przymrozki wiosenne objęły niemal cały obszar gminy Iłów. Zakończono szacowanie szkód w terenie.

Gradobicie z dnia 13 czerwca 2019 roku najbardziej odczuły sołectwa: Aleksandrów-Wszeliwy, Załusków, Emilianów, Przejma, Lasotka, Iłów, Sadowo, Wieniec, Paulinka. Do Urzędu Gminy wpłynęło 65 wniosków o oszacowanie szkód powstałych wskutek gradobicia. Uszkodzeniom uległy: jabłka, truskawki, wiśnie, śliwy, zboża, kukurydza, warzywa. Zakończenie prac Komisji w terenie zaplanowano na 12 lipca 2019 roku.

Zgodnie z monitoringiem suszy rolniczej prowadzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (raport nr 5 na dzień 30 czerwca 2019 r. ) na terenie Gminy Iłów wystąpiły szkody na:

I – glebach bardzo podatnych na suszę – zboże jare i ozime, rzepak i rzepik, kukurydza, rzepak i rzepik, tytoń, warzywa gruntowe, krzewy owocowe, drzewa owocowe, truskawki, rośliny strączkowe,

II – glebach podatnych na suszę – zboża jare i ozime, rzepak i rzepik, krzewy owocowe, truskawki, rośliny strączkowe,

III – glebach średnio podatnych na suszę – zboża jare.

Na terenie gminy Iłów udział gleb I i II kategorii glebowej stanowi blisko 80% powierzchni. W dniach 25 czerwca – 10 lipca 2019 r. do Urzędu Gminy w Iłowie złożono 230 wniosków o oszacowanie szkód powstałych wskutek suszy – głównie zboża, szczególnie jare. Zakończenie szacowania strat planowane jest na 23 lipca 2019 r.

Bezustannie trwa intensywna praca nad sporządzaniem protokołów szacowania szkód, której planowane zakończenie przewiduje się na koniec sierpnia 2019 r. Ważne, by prace Komisji zostały zakończone pozytywnym skutkiem, tzn. pomocą dla sadowników i rolników, która może być zaoferowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Urząd Gminy Iłów

fot. UG Iłów