Strona główna Sochaczew gmina Są pieniadze dla strażaków

Są pieniadze dla strażaków

502
0
PODZIEL SIĘ

W ramach programu Pomoc Finansowa dla Miast i Gmin na Zakup Sprzętu Przeciwpożarniczego, gminy powiatu sochaczewskiego dostały na remonty i modernizację strażnic. Dodatkowo gminom Nowa Sucha, Sochaczew i Teresin udało się uzyskać wsparcie na zakup sprzętu.

– Prace remontowe w strażnicach Ochotniczej Straży Pożarnej, które często mają stare siedziby, jest bardzo potrzebna. Latami te prace były odkładane, a warunki pracy ochotników strażaków nie są w pełni zadowalające. To bardzo dobrze, że w końcu gminy dostały wsparcie na te działania. Sami z siebie nie dajemy rady wszystkiemu podołać, choć staramy się sukcesywnie prowadzić prace remontowe i adaptacyjne siedzib OSP – wspomniał Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Kasa wesprze remonty

Gmina Młodzieszyn dostała 12 tys. zł dofinansowania na wymianę stolarki okiennej w OSP Młodzieszyn. Również taką samą kwotę otrzymała gmina Teresin na remont garażu strażnicy OSP Paprotnia. Prawie drugie tyle gmina musi dołożyć do inwestycji ze swego budżetu.

Z kolei po 12 400 zł dostały gminy Rybno i Sochaczew. Pierwsza z nich na wykonanie remontu dachu na strażnicy OSP w Matyldowie. Łączny koszt przebudowy dachu na budynku OSP w Matyldowie to 21 263,32 zł. Prace remontowe obejmą wymianę więźby dachowej oraz całego pokrycia dachowego. Dodatkowo w ramach remontu zaplanowano uzupełnienie warstwy tynku na ociepleniu ściany ze styropianu. Samej gminie bez wsparcia z programu Pomoc Finansowa trudno byłoby szybko wykonać szybko te prace. Inwestycja przeciągnęłaby się w czasie. Natomiast gmina Sochaczew w ramach funduszy pomocowych wykona jedynie wymianę dachu w strażnicy OSP w Feliksowie.

– Cieszy nas to, że dofinansowanie jest prawie po połowie, co daje nam szansę na szybkie jego wykonanie. Zadanie w Feliksowie jest realizowane za około 20 tys. zł. Zasada wzajemnego wspierania i współudziału dobrze się sprawdza w inwestowaniu w obiekty OSP. Ważne, że dostajemy już te fundusze i to przyspiesza nam remonty strażnic – zaznaczył Mirosław Orliński.

Sto tysięcy na wozy

Kolejne dofinansowanie, jakie udało się uzyskać trzem gminom powiatu sochaczewskiego, dotyczy pomocy przy zakupie sprzętu strażackiego. Tu zdaniem strażaków najpilniejszym jest zakup nowych, średnich samochodów ratowniczo- gaśniczych. Mniejsze jednostki wymagają pełnej wymiany wozów, gdyż te często mają po około 30 lat.

– Naszym celem jest zapewnienie strażakom jak najlepszego zaplecza sprzętowego, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo naszej gminy. Ważna jest szybkość i dobry, nowoczesny sprzęt, zwłaszcza gdy jednostki OSP ujęte są w Krajowym Systemie Ratowniczym – podkreśla zawsze Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Gminy Nowa Sucha, Sochaczew i Teresin na zakup wozów ratowniczo-gaśniczych otrzymały po 100 tys. zł. Przeznaczone te pieniądze są dla OSP Antoniew w gminie Nowa Sucha, OSP Mokas w gminie Sochaczew i OSP Szymanów w gminie Teresin.

Chcemy wymienić samochód w jednostce w Mokasie, gdyż mają obecnie mocno przechodzony. Naszym celem jest, by wszystkie jednostki OSP w gminie były dobrze wyposażone i wzorcowe – dodaje Mirosław Orliński.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJubileuszowy rok
Następny artykułSałatka z arbuzem