Strona główna Powiat Rycerskie potyczki w ramach PBO

Rycerskie potyczki w ramach PBO

386
0
PODZIEL SIĘ

Rozpoczęła się realizacja kolejnego z projektów w ramach I edycji Powiatowego Budżetu Obywatelskiego. 23 czerwca 2019 roku w godzinach 15.00-18.00 w Osadzie Puszczańskiej PTTK w Tułowicach odbył się pierwszy pokaz rycersko-artyleryjski pt.: „Średniowieczne korzenie powiatu sochaczewskiego”, realizowany przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą na zlecenie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.

 Odziani w lśniące zbroje rycerze, szczelnie zamknięci w swoich hełmach, przybrani w kolorowe szaty, ku uciesze gawiedzi z trzaskiem krzyżowali swoje miecze, wzbijając w powietrze kolejny snop iskier. W końcu serię mocarnych uderzeń i bloków przerywał nagły unik, chybiony cios ze świstem przecinał powietrze. Głuche plaśnięcie oznajmiało trafienie w hełm. Wszystko nagle zatrzymało się na moment, zapadła głucha cisza, jednoczesny och gapiów odprowadzał ugodzonego rycerza w krótką drogę na spotkanie z twardą, ubitą ziemią.

Rycerze toczyli szereg pojedynków, za pomocą różnych rodzajów średniowiecznych broni, wplecionych w fabularyzowane scenki rodzajowe. Dosyć głośną atrakcją w programie był również pokaz artyleryjski z wystrzałami z armat czy hakownic.

Po zakończonych walkach była okazja do porozmawiania z rycerzem, przymierzenia się do miecza lub hełmu i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Pełne uzbrojenie waży do 30 kg, wewnątrz panuje gorąco, a trzeba się w tym wszystkim sprawnie poruszać, co jest nie lada wyzwaniem dla rycerza, a ogromną atrakcją dla zainteresowanych. Podczas odpoczynku konkurentów można było podejrzeć fragment średniowiecznego życia rozgrywanego w historycznym obozie.

 Program „Średniowiecznych korzeni powiatu sochaczewskiego”

Pokazy rycerskie i artyleryjskie: 

Osada Puszczańska PTTK, Tułowice, gmina Brochów 23.06.2019 – niedziela – godz. 15.00- 18.00;

Gminny Ośrodek Kultury Młodzieszyn, gmina Młodzieszyn 27.07.2019 – sobota – godz. 15.00- 18.00;

Boisko przy szkole im. Kornela Makuszyńskiego w Kozłowie Biskupim, gmina Nowa Sucha, 28.07.2019 – niedziela – godz. 15.00- 18.00.

Sochaczewski turniej rycerski

Park Garbolewskich w Sochaczewie , 3-4.08 – sobota od godz. 10.00 do 21.00 i niedziela od 10.00 do 14.00.

Serdecznie zapraszamy.

Przypomnijmy, że w 2018 roku Starostwo Powiatowe w Sochaczewie rozpoczęło realizację Powiatowego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy otrzymali możliwość decydowania, na jakie zadania ma być przeznaczona część środków z budżetu powiatu, a także proponowania własnych pomysłów, by wnosić wkład w rozwój powiatu sochaczewskiego. Pula środków przeznaczona na realizację corocznej edycji PBO wynosi 1 mln zł, z czego 800 tys. zł przeznaczono na tzw. projekty twarde, a 200 tys. zł na tzw. projekty miękkie.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie