Strona główna Powiat Rolnicy wybiorą przedstawicieli

Rolnicy wybiorą przedstawicieli

475
0
PODZIEL SIĘ
young farmer on farmland with tractor in background

W powiecie sochaczewskim, jak w całej Polsce, 28 lipca odbędą się wybory. Mieszkańcy wybiorą przedstawicieli do Mazowieckiej Izby Rolniczej. W wyborach do izby rolniczej na terenie powiatu sochaczewskiego, tak jak w całym kraju, uczestniczą płatnicy podatku rolnego posiadający czynne prawo wyborcze, płatnicy podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w nich wkłady gruntowe. Przysługuje im prawo kandydowania do rad powiatowych Mazowieckiej Izby Rolniczej i uczestniczenia w ich wybieraniu.

 Polskie Izby Rolnicze pojawiły się w XIX wieku. Zlikwidowane jednak zostały dekretem o reformie rolnej w 1946 roku. Przywrócono je dopiero w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Izby rolnicze wpływają na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczą w jej realizacji.

Wybory do izb rolniczych organizowane są już po raz szósty. Kadencja w izbie trwa cztery lata. Jednak nie wszędzie na terenie powiatu sochaczewskiego odbędą się wybory. W niektórych gminach powiatu sochaczewskiego kandydaci weszli do Izby bez głosowania. Tam, gdzie ilość mandatów odpowiada liczbie zgłoszeń kandydatów, nie będzie wyborów.

Dwie gminy głosują

W gminie, w której powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 4 tysięcy hektarów, do rady powiatowej MIR wybiera się jednego członka, a gdy przekracza 4 tysiące hektarów wybierane są dwie osoby. W okręgu wyborczym stanowiącym obszar miasta na prawach powiatu typowany jest tylko jeden przedstawiciel. W każdym powiecie ziemskim zostanie wybrana rada powiatowa MIR. W jej skład wchodzą rolnicy, którzy w wyborach do tego organu otrzymają największą ilość ważnie oddanych głosów. Rada MIR wybiera ze swego składu oraz delegata do walnego zgromadzenia Mazowieckiej Izby Rolniczej.

Na terenie gminy Brochów jest zgłoszonych trzech kandydatów: Jarosław Stemczyk ze Śladowa, Anna Kołecka z Przęsławic oraz Wojciech Ploch z Janowa. Z kolei z terenu gminy Iłów do MIR zgłoszone są cztery kandydatury, to: Aneta Roskosz, Michalina Kawala, Łukasz Banaszczak oraz Sławomir Tomaszewski. Ten ostatni był w minionej kadencji przewodniczącym rady powiatowej Izby w Sochaczewie.

 Reszta wytypowała

Natomiast gmina Nowa Sucha wytypowała do rady powiatowej MIR Agnieszkę Bobrowską z Leonowa i Wojciecha Muszyńskiego z Nowej Suchej. W tej gminie nie odbędzie się głosowanie, gdyż liczba kandydatów pozytywnie zweryfikowanych odpowiada ilości mandatów.

Wybory również nie zostaną przeprowadzone w gminie   Młodzieszyn, gdzie do MIR zgłoszeni zostali: Agnieszka Grzelak z Kamiona Dużego oraz Roman Stobiecki z Witkowic. Tam też są tylko dwa mandaty do obsadzenia. Podobna sytuacja jest w gminie Teresin. Przedstawicielami gminy w MIR będą Wojciech Brodowski z Gaju oraz Tomasz Tondera z Szymanowa, którzy będą w Izbie kolejną kadencję. Na kolejną kadencję, również bez dokonywania głosowania, zostali wytypowani: Waldemar Florczak oraz Andrzej Mitręga – reprezentujący gminę Sochaczew.

Komisja wyborcza w gminie Rybno też zdecydowała o nieprzeprowadzaniu wyborów do MIR. Z terenu gminy Rybno wytypowani zostali: Zbigniew Tomaszewski z Nowej Wsi oraz Zbigniew Kaczmarek z Karolkowa Szwarockiego.

W gminie Kampinos do wyborów zaproponowano Zofię Rutkowską z Budek Żelazowskich oraz Grażynę Wiązowską z Kampinosu. W tej sytuacji, gdy są tylko dwie kandydatury na dwa mandaty, wyborów nie będzie. Podobnie jest w Wyszogrodzie. Tam po kłopotach z naborem członków do MIR w gminie i mieście Wyszogród przyjęci do rady zostali dwaj zgłoszeni kandydaci: Grzegorz Jachimiak z Wyszogrodu oraz Sławomir Pawlak z Kobylnik, gdyż są tam tylko dwa mandaty.

Bogumiła Nowak

Fot. Pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKOSMETYKI DLA SKÓRY
Następny artykułNekropolia nabiera blasku