Strona główna Sochaczew miasto Rocznicy powstania

Rocznicy powstania

398
0
PODZIEL SIĘ

 W tym roku przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji na uroczyste obchody zapraszają mieszkańców powiatu sochaczewskiego organizatorzy obchodów: Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Sylwester Kaczmarek – przewodniczący Rady Miejskiej, oraz Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa.

Uroczystości rozpoczną się już 31 lipca o godzinie 19.00. W ośrodku PTTK Tułowice odbędzie się partyzanckie ognisko połączone z czytaniem wspomnień powstańców z 1944 roku. Przygotowują je uczestnicy III Warsztatów Historycznych „Młodzi żołnierze batalionu AK majora Korwina”. Zaproszeni zostali na to spotkanie weterani AK oraz samorządowcy ziemi sochaczewskiej.

Z kolei w czwartek, 1 sierpnia o godzinie 15.30, na dziedzińcu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbędzie się zakończenie warsztatów historycznych, po których o godzinie 16.45 zaprezentowana zostanie na placu Tadeusza Kościuszki wystawa Jakuba Wojewody „My Armii Krajowej Żołnierze Sochaczewski Obwód AK Skowronek w walce o wolność 1939-1945”. O godzinie 16.33 krótki występ muzyczny z repertuarem utworów powstańczych.

Punktualnie o godzinie 17.00, w tzw. Godzinę W, czyli wybuchu Powstania Warszawskiego, zabrzmią tradycyjnie syreny i uczestnicy uroczystości założą symboliczne opaski powstańcze. O godzinie 17.05 rozpocznie się rekonstrukcja wymarszu AK Skowronek. Natomiast o godzinie 17.15 wejście kompanii honorowej Wojska Polskiego i podniesienie flagi na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego. O godzinie 17.20 przewidziane są krótkie wystąpienia   okolicznościowe przybyłych na plac przedstawicieli władz samorządowych, po których odczytany będzie apel pamięci. Uroczystości zakończy około godziny 17.45 defilada i odprowadzenie kompanii honorowej.

BN

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNie do przyjęcia
Następny artykułZnaleziony we własnym domu