Strona główna Powiat Prace konserwatorskie przy grobowcu mułły

Prace konserwatorskie przy grobowcu mułły

495
0
PODZIEL SIĘ

Dzięki staraniom starosty sochaczewskiego Jolanty Gonta jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i zabezpieczające przed erozją pozostałości murowanego Grobowca Mułły tzw. „baszty tatarskiej”.

Środki na ten cel w wysokości 30 tys. zł, na wniosek Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przypomnijmy, murowany grobowiec mułły położony jest na terenie rekreacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. 15 sierpnia w Sochaczewie, jest obiektem wpisanym od 2012 roku do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Działka, na której zlokalizowany jest obiekt, stanowi nieczynny cmentarz muzułmański, ważny element w historii miasta Sochaczewa.

Według źródeł historycznych powstał prawdopodobnie około 1831 roku. Założyli go stacjonujący w mieście, służący w armii carskiej północno-kaukascy Czerkiesi. Cmentarz funkcjonował przez kilkadziesiąt lat XIX w., liczył około 200 grobów, dopełniał ciąg nekropolii różnych wyznań (cmentarze: muzułmański, żydowski, rzymsko-katolicki) wzdłuż rzeki Bzury. Sam grobowiec, zwany „basztą tatarską”, ma około 14 m obwodu, został wzniesiony z czerwonej cegły, posadowiony na profilowanym cokole na planie koła, na wysokim brzegu rzeki Bzury.

Do dziś zachowała się część tej konstrukcji,   istniejące ściany w najwyższym punkcie mają ok. 237 cm. Baszta pozbawiona jest pokrycia dachowego. Budowla jest grobowcem wojskowego imama pułku muzułmańskiego armii carskiej – islamskiego duchownego, który był prawdopodobnie kapelanem wojskowym dla muzułmanów służących w armii carskiej. Baszta jest obecnie dla polskich muzułmanów wyjątkowym obiektem na ziemiach polskich. Naczelny imam Instytutu Muzułmańskiego w Polsce Mahmud Taha Żuk od lat monitoruje stan zabytku i czyni starania, które mają na celu przywrócenie baszty do stanu pierwotnego. Zaplanowane na najbliższe miesiące działania Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, to wsparcie dla tych działań polegające na zabezpieczeniu ruin przed dalszym rozpadem.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozgrywki na piasku
Następny artykułDrenaż wykonany