Strona główna Sochaczew gmina Pieniądze na pobudzenie sołectw

Pieniądze na pobudzenie sołectw

443
0
PODZIEL SIĘ

W gminie Sochaczew w piątek 12 lipca została podpisana z samorządami powiatu sochaczewskiego umowa o uruchomieniu środków pomocowych dla gmin w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw (MIAS). Jest to bezpośrednie wsparcie urzędu marszałkowskiego dla sołectw na wykonanie drobnych, potrzebnych mieszkańcom inwestycji.

– Nie są to duże pieniądze. Jednak przy funduszach sołeckich i wsparciu z budżetu gminy można wykonać zadania, które podniosą poziom życia mieszkańców danego sołectwa. Jest duże zainteresowanie tymi środkami. Spotkanie odbyło się u nas, ze względu na lokalizację przedsięwzięć w sołectwach i dogodny dojazd do naszego urzędu – mówi Mirosław Orliński, gospodarz piątkowego spotkania.

Na spotkaniu z Wiesławem Raboszukiem, wicemarszałkiem województwa mazowieckiego oraz Adamem Orlińskim, wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, reprezentującym zarząd województwa mazowieckiego pojawili się wójtowie i zainteresowani sołtysi z wszystkich gmin powiatu sochaczewskiego oraz burmistrz Sochaczewa, aby podpisać umowy o dotacje. Średnio przypadły po 3-4 wnioski w gminie.

– W gminie Sochaczew do końca tego roku zrealizowane zostaną cztery wnioski. Dostaliśmy około 10 tysięcy złotych na sołectwo – dodaje Mirosław Orliński.

W gminie Sochaczew z pieniędzy MIAS zostanie wykonana budowa oświetlenia ulicznego w Chodakówku, oznakowanie oraz progowanie w Czerwonce Parceli. Dwa dofinansowania po 10 tysięcy złotych dostanie Mokas – na wykonanie siłowni zewnętrznej oraz ogrodzenia tejże siłowni.

Jak zaznacza wójt, gmina dalej będzie się starać o środki dla sołectw. Umowy podpisywały szkoły, strażacy, a nawet członkowie sochaczewskich ogródków działkowych, którzy dostali środki na doprowadzenie do działek wody. W gminach i ich sołectwach pomoc finansowa na drobne działania inwestycyjne została bardzo wysoko oceniona. To zdaniem sołtysów pozwoli przyspieszyć takie sprawy jak oznakowanie dróg, budowę centrów aktywizacji sportowej, świetlic, czy też oświetlenia w mniejszych miejscowościach, które mają nie za duży fundusz sołecki.

– Pomysł ten wsparcia sołectw bardzo nas cieszy, gdyż za te pieniądze, około 10 tys. zł, można zdziałać bardzo wiele – mówi jeden z sołtysów.

BN

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStrażackie zmagania
Następny artykułLetnie kino na Placu