Strona główna Sochaczew miasto NA INTEGRACJĘ I EDUKACJĘ

NA INTEGRACJĘ I EDUKACJĘ

337
0
PODZIEL SIĘ

Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego wesprze małymi dotacjami  osiem projektów złożonych przez organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z powiatu sochaczewskiego. Wszystko w ramach tegorocznej edycji konkursu Działaj Lokalnie. Łączna kwota dotacji to 19 430 złotych. Umowy o wsparcie projektów podpisane zostały z POPPS przez wybrane organizacje w piątek 12 lipca w Kramnicach Miejskich.

– Z roku na rok przybywa nam wniosków. Cieszy nas, że coraz więcej organizacji stara się o dotacje na swoje programy. Nie są to duże kwoty, ale dzięki nim możliwa jest organizacja wielu ciekawych zadań. Ważne, że są to działania pobudzające i integrujące społeczności lokalne – mówi Agnieszka Ptaszkiewicz, prezes zarządu POPPS.

Premiowany dobry pomysł

Nabór wniosków trwał od 30 kwietnia do 30 maja. Zgodnie z zasadami programu „Działaj Lokalnie” decyzje podjęte przez komisję konkursową i potwierdzone przez zarząd POPPS są ostatecznie i nie przysługuje od nich odwołanie. Wyłonione i nagrodzone projekty realizowane będą od połowy czerwca do końca grudnia. Środki na realizację Konkursu „Działaj Lokalnie” w powiecie sochaczewskim pochodzą z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Programu FIO 2019, funduszy własnych POPPS (1 procent podatku) oraz od firm i samorządów.

– Niestety wysokość środków, którymi dysponujemy, nie pozwoliła na dofinansowanie wszystkich projektów. Rosnąca z każdą edycją konkursu pula środków przeznaczonych na dotacje w tym roku wyniosła 19 430 złotych. Wsparcie otrzymały wnioski z miasta Sochaczew, a także gmin: Sochaczew, Brochów, Nowa Sucha, Młodzieszyn i Rybno. Działania przewidziane do realizacji przez naszych wnioskodawców będę prowadzone  we wszystkich gminach naszego powiatu – dodaje Agnieszka Ptaszkiewicz.

Ośmiu najlepszych

Wybrana w tej edycji ósemka podpisała właśnie umowy z zarządem POPPS na realizację swoich projektów.

Sochaczewskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe realizować będzie za 3000 złotych program – „Świadomy JA, bezpieczne otoczenie!”. W jego ramach będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy nad wodą, gdyż, jak zaznaczyli ratownicy, procedury tej pomocy są mało znane, a szybkość i poprawność akcji ratunkowej może uratować życie.

Z kolei Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” z Brochowa promuje swój program edukacyjno-historyczny „Brochów 1939-2019”.

­– W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej i Bitwy nad Bzurą, której ostatni etap rozgrywał się na naszym terenie. W gminie Brochów przy tej okazji chcemy przypomnieć żołnierzy września oraz Lucjana Kasprzaka, sołtysa Janowa, który w czasie wojny stworzył cmentarz żołnierzy poległych w bitwie – mówi Marta Przygoda-Stelmach, prezes Konfraterni. Na realizację programu dostali 2400 złotych.

Grupie Nieformalnej Zespołowi Śpiewaczemu „Seniority” z Rybna, które działają przy Gminnym Ośrodku Kultury, udało się uzyskać 1880 złotych. Seniorki występujące w tym zespole, za uzyskaną kwotę chcą przygotować występ „Znasz li ten kraj, czyli koncert patriotyczny z Moniuszką w tle”. Wsparcia paniom przy pisaniu projektu udzielił Albert Szułczyński, dyrektor GOK w Rybnie.

Z klei Grupa Nieformalna „Aktywni mieszkańcy Gminy Młodzieszyn” szykuje cykl warsztatów artystycznych. Aktywistkom tej grupy Marii Czerwieńskiej, Joannie Kisiołek i Katarzynie Żakowskiej udało się zdobyć 2600 złotych dotacji.

– Za tę kwotę przygotujemy trzy warsztaty artystyczne – plastyczny, carwingu (rzeźbienie w warzywach i owocach) oraz szydełkowania. Wszystkie nasze prace zostaną wyeksponowane na kiermaszach – dodają panie.

Granty zdobyły aż dwa koła gospodyń wiejskich. Koło Kreatywni z Kozłowa Biskupiego i Kornelina przygotowuje za 2050 złotych kursy kulinarne pod hasłem „Przez żołądek do serca mieszkańców”. Z kolei Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Antoniewie za 1500 złotych zrealizuje projekt „Przez żołądek do serca – kulinarne szaleństwo”.

– Nasze warsztaty zaczniemy od szaleństwa na temat ziemniaka. Potem robienie przetworów, czyli zamykanie w słoikach lata, a na koniec słodkości dla dzieci – informują panie z Antoniewa.

Zupełnie inny program oferuje Stacja Dom na rzecz pieczy zastępczej, która chce promować wspieranie rodzin zastępczych i pomoc w tych działaniach na rzecz dzieci. Na swój program „Bądź nadzieją na miłość” dostali 3000 złotych. Chcą za tę kwotę zorganizować piknik rodzinny.

Jako ostatnia, również 3000 złotych dotacji dostała Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza, która planuje organizację warsztatów artystycznych „Przestrzeń twórcza w pałacu w Gawłowie”, zajęć otwartych dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek.

– Po zakończeniu ich przewidywany jest wielki wernisaż wykonanych na warsztatach prac – mówi Beata Szustkiewicz, przedstawiciel Fundacji.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSesja za nami w WPF
Następny artykułZmiana dyrektora Poradni