Strona główna Sochaczew miasto Miasto wymieni tabor

Miasto wymieni tabor

476
0
PODZIEL SIĘ

Już jesienią tego roku na ulicach Sochaczewa pojawią się nowe ekologiczne autobusy. Także jesienią, a dokładnie w październiku, zostanie otwarty w Chodakowie park linowy.

Ubiegły tydzień przejdzie do historii sochaczewskiego samorządu. Wszystko za sprawą podpisania umowy na zakup pięciu ekologicznych autobusów, w tym trzech elektrycznych. Zostaną one dostarczone przez europejskiego potentata w branży samochodowej Solaris Bus&Caoach S.A. Wartość kontraktu to ponad 10 milionów złotych.

 Skok przez epoki

Umowa na dostawę autobusów została podpisana 2 lipca w siedzibie Zakładu Komunikacji Miejskiej. Jak powiedział podczas spotkania Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, dzięki podpisanej umowie sochaczewski transport publiczny przeskoczył kilka epok naraz.

Nie chodzi tylko o radykalną poprawę komfortu jazdy. Stare jelcze, jakie jeszcze do niedawna kursowały na trasach, miały ekologiczną normę zero. Nowe autobusy spełniają normę sześć – mówił Piotr Osiecki. Jak dodał, mające trafić do Sochaczewa autobusy to pojazdy niskopodłogowe, a każdy będzie miał 22 miejsca siedzące i będzie mógł pomieścić minimum 80 pasażerów.

Należy dodać, że do Sochaczewa trafią autobusy najnowszej generacji, w tym najlepsze w Europie pojazdy elektryczne.

Już jesienią tego roku dostarczymy autobusy spalinowe, a wiosną przyszłego roku na ulicach Sochaczewa pojawią się autobusy elektryczne. Nasza firma wyposaży również sochaczewski Zakład Komunikacji Miejskiej w sprzęt i oprzyrządowanie potrzebne do ich naprawy oraz przeszkoli pracowników – poinformował podczas spotkania Krzysztof Musiał, dyrektor sprzedaży Solaris Bus&Caoach S.A.

Przypomnijmy, że zakup nowego taboru dla ZKM dokonany został w ramach projektu „Sochaczewskim Eko-busie” na realizację, którego miejski samorząd otrzymał wsparcie w wysokości prawie 8 milionów złotych ze środków unijnych.

Podniebny spacer

Kolejną umowę dotyczącą następnej tegorocznej inwestycji podpisano 3 lipca. Dotyczyła ona budowy, na terenie obiektów sportowych przy ulicy Chopina, parku linowego. Przypomnijmy, że koszt budowy obiektu to 515,4 tys. zł i zostanie on wybudowany przez firmę Project Outdoor Polska z Bielska-Białej. Park ma być oddany do użytku w październiku.

Coś, co jeszcze kilka lat temu było atrakcją w dużych miejscowościach turystycznych, teraz będziemy mieć u siebie. To nie jest wielki projekt, ale na pewno wdzięczny, bo skorzystają z niego przedszkolaki, uczniowie podstawówek, i bardziej wytrawni we wspinaczce nastolatkowie. Może rodzice też się zdecydują, w co szczerze wierzę – mówił podczas podpisywania umowy Piotr Osiecki. Przypomnijmy, że park linowy realizowany jest w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego i będzie się składał z dwóch tras o różnym stopniu trudności oraz z linowego placu zabaw dla maluchów.

Trasy w większości będą przebiegały w koronach drzew. Do ich podtrzymania użyjemy pali i konstrukcji stalowej w balans parku. Ale zapewniam, że rosnące tam drzewa nie ucierpią – poinformował Krzysztof Zukiewicz, prezes firmy Polska Project Outdoor.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew