Strona główna Sochaczew miasto Komenda czeka na mieszkańców

Komenda czeka na mieszkańców

728
0
PODZIEL SIĘ

Już w najbliższy piątek, 26 lipca o godzinie 13.00, nastąpi uroczyste otwarcie Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. Z tej okazji Michał Safjański, komendant powiatowy policji, zaprasza mieszkańców miasta i powiatu sochaczewskiego na uroczystość połączoną z piknikiem na parkingu policyjnym.

To będzie wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć Komendę Powiatową Policji od środka. Pokażemy mieszkańcom część pomieszczeń. Zapraszamy, to jedyna okazja, aby zwiedzić komendę. Potem, gdy komenda zacznie pracować w tym miejscu, już nie będzie takiej możliwości – mówi Michał Safjański, komendant powiatowy policji w Sochaczewie.

 Komenda robi wrażenie

 Jako jedni z pierwszych na wycieczkę po nowej komendzie policji zostali zaproszeni dziennikarze. Z zewnątrz gmach wygląda solidnie, ale zagospodarowanie pomieszczeń i wyposażenie w nowoczesny sprzęt robi wrażenie. Będzie to jedna z najnowocześniejszych komend policji w regionie. Cztery kondygnacje – piwnice, parter i dwa piętra, podzielone zostały na wydziały. Każdy z wydziałów ma pomieszczenia dla pracowników wraz z zapleczem socjalnym oraz salą odpraw.

W starej komendzie nie było odpowiednich pomieszczeń sanitarnych, tu już takie mamy. Również pomieszczenia do pracy są tak zaplanowane, że spełniają normy – dodaje komendant.

Jak zaznacza, policjanci jeszcze nie pracują w nowym gmachu. Dopiero po uroczystym otwarciu zacznie się przenoszenie poszczególnych wydziałów. Na koniec lipca zaplanowane jest przyłączenie przez Komendę Główną Policji do ogólnokrajowego systemu. Do pierwszych dni sierpnia komenda przyjmuje interesantów i przestanie pracować pod starym adresem.

W trakcie zwiedzania dziennikarze mogli zobaczyć poszczególne wydziały, gabinety komendanta i naczelników wydziałów, sale konferencyjne, siłownie, szatnie oraz areszty. Jak również pomieszczenia, gdzie są przyjmowani zarówno zatrzymani, jak też osoby do przesłuchania. Wrażenie robiły pomieszczenia wyposażone w najnowszej generacji sprzęt elektroniczny. Już od wejścia elektronika steruje wszystkim.

Zwiedzającym zostaną pokazane tylko te miejsca, które policja może udostępnić. Nie będzie np. można zobaczyć archiwów akt jawnych i tajnych, oraz pomieszczeń wydawania broni czy jej magazynów. Ani aresztu. Jednak nie ma tam specjalnie co oglądać. Pomieszczenia są proste i surowe, a cele 1- 2-osobowe. Areszt w Sochaczewie ma tylko 13 miejsc.

Dzieci zapewne zainteresuje natomiast miejsce, w który zaplanowano kojce dla psów. Na razie w komendzie nie ma na stanie żadnego psa. Suczka Zadra, która sochaczewskim policjantom wywąchiwała narkotyki, miesiąc temu zmarła.

Gala i awanse

Uroczystość inauguracji nowej komendy zacznie się w piątek, 26 lipca o godzinie 13.00. Jednak już od godziny 9.00 do 16.00 zamknięta będzie część ulicy 1 Maja (od ul. Kaczorowskiego do Ułanów Jazłowieckich). Wcześniej w środę, 24 lipca od godziny 10.00 do 12.00 ta część ulicy też będzie wyłączona z ruchu z powodu próby uroczystości.

W trakcie uroczystej gali, przecięcia wstęgi na nowym obiekcie, po wystąpieniach zaproszonych gości wręczone zostaną odznaczenia i awanse.

– Przewidujemy, że po godzinie 16.30 ruszy wielki piknik rodzinny. Poza policją uczestniczyć w nim mają – straż pożarna, wojsko, ratownicy. Zaproszeni są także do wspólnego uczestniczenia w pikniku, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, władze miasta, pracownicy instytucji sochaczewskich. To będzie wielka impreza promująca zawód policjanta i bezpieczeństwo publiczne. Kolportowany i promowany będzie nasz komiks, który zilustrował Łukasz Kuciński, sochaczewski rysownik. To ponad rok naszej wspólnej pracy. Jak też wspomniałem, okazja zobaczenia jedyny raz komendy policji od środka. Tym bardziej zapraszamy mieszkańców, by przybyli na tę okazję, która już się nie powtórzy – zachęca Michał Safjański.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak