Strona główna Kultura Jubileusz i debiut w jednym

Jubileusz i debiut w jednym

453
0
PODZIEL SIĘ

Sochaczewianka Apolonia Lato w piątek 12 lipca w atrium w Kramnicach Miejskich promowała swój debiutancki tomik poezji „Teatr na nieboskłonie”. Tomik ukazał się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Sochaczew. Dodatkowo w Kramnicach fetowano niezwykle podniośle i wesoło 75. urodziny poetki.

Na spotkanie licznie przybyli nie tylko mieszkańcy powiatu sochaczewskiego, ale też zaprzyjaźnieni goście – poeci z Warszawy, Łodzi, Sannik, Żyrardowa, a nawet Gdyni. Upłynęło ono w bardzo radosnej, pełnej humoru atmosferze.

Apolonia Lato przypomniała swoje utwory, jak również zaprezentowała zupełnie nieznaną osobowość. To ostatnie było pełnym zaskoczeniem dla przybyłych słuchaczy.

– To, w jakim jestem miejscu teraz, i to, że ukazał się mój debiutancki tomik, zawdzięczam Tadeuszowi Hutkowskiemu i Markowi Boczkowi. To oni namówili mnie i wsparli w pisaniu – wspomniała pani Pola.

Przypomniała swą drogę do pisania wierszy. Wspominała swą pracę w laboratorium medycznym i przyszpitalnym. Z ogromnym sentymentem mówiła o tym, że na koniec swej pracy od koleżanek dostała „Odę do Poli”, podpisaną przez współpracownice. Byłe koleżanki pojawiły się także na spotkaniu. Przygodę z poezją Apolonia Lato rozpoczęła po śmierci męża, znajdując w pisaniu ukojenie i pasję.

Danuta Kłos żartobliwie mówi, że nie pamięta własnych utworów, ale wiersz Poli „Rzeczywistość” zna na pamięć i bardzo ceni ją za optymizm i wiarę w życie.

Apolonia Lato pokazała też, że potrafi pisać nawet ostrą satyrę obyczajową. Jej jeden z ostatnich utworów „Stała koło lasu”, wywołał salwy śmiechu. Nie mniej podobały się „Czas kochanki”, „ O odchudzaniu”, „Flirt”, „Czarne czy białe”.

W trakcie wieczoru poetka przedstawiła też swoje wiersze z debiutanckiego tomiku „Teatr na Nieboskłonie”, który po spotkaniu opatrywała autografem. Potem były życzenia, niektóre poetyckie, upominki i kwiaty od rodziny i przyjaciół z grupy poetyckiej Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut oraz z dawnej pracy i od sąsiadów. Jubilatka jest też laureatką ubiegłorocznego konkursu o Laur Bzury, który otrzymała w czasie Święta Bzury 2018 od naszej redakcji.

BN

Fot. Bogumiła Nowak