Strona główna Iłów Hartowali ducha i ciało

Hartowali ducha i ciało

531
0
PODZIEL SIĘ

Grupka złożona z uczniów z klas VI-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym uczestniczyła w obozie Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Obóz odbywał się od 1 do 11 lipca w Janowie Lubelskim.

 W wyjedzie uczestniczyło 15 nastolatków należących do Klubu Cichociemnych. Młodzież nie tylko wypoczywali, ale też zdobywała umiejętności z zakresu obronności, kultury i dobrego wychowania. Młodzi mieszkańcy z gminy Iłów przebywali na obozie wraz z innymi uczestnikami Klubów Cichociemnych oraz ze szkół w Gliwicach, Sulejówku, Biadolinach Szlacheckich i Kodenii.

Obozowicze korzystali z plażowania, kąpieli, pływali kajakami, ćwiczyli równowagę oraz zaufanie na tzw. „moście zaufania” , zawieszonym na linach nad wodą, co było najbardziej emocjonującym wyzwaniem wymagającym sporo odwagi. Poza tym uczyli się strzelać z karabinu i łuku, wspinać na linach na stromą ściankę i budować szałas. Odbyli też trening z podstaw obronności i bawili się w paintball laserowy.

Jednak na obozie były nie tylko zajęcia sprawnościowe, wymagające sporej kondycji. Młodzież uczestniczyła się również podstaw ekonomii, zwłaszcza gospodarowania swoimi funduszami otrzymywanymi w postaci kieszonkowego od rodziców, savoir vivre’u, czyli dobrego wychowania np. jak zachować się przy stole i jakie zasady obowiązują przy powitaniu. Ponadto był też czas na zajęcia artystyczne m. in. poznanie techniki origami i wykonania rzeźb z piasku na konkurs. Ciekawym przeżyciem było spotkanie z prof. Hubertem Królikowskim, historykiem wojskowości, który przybliżył młodzieży tematykę drugiej wojny światowej w przystępny sposób.

– Obóz okazał się nie tylko bardzo atrakcyjnym, ale też niosącym wartości patriotyczne, oparte o idee Cichociemnych, ogólnorozwojowe – naukowe, fizyczne, uczącym współpracy, zaufania i codziennej kultury. Wielkie podziękowania należą się Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, którzy byli sponsorami tego wyjazdu. Dzięki nim uczniowie brzozowskiej szkoły już od kilku lat bezpłatnie uczestniczą w tak niezwykłych obozach uczących hartu ducha i ciała. Na obozie nie było czasu na nudę, gdyż codziennie czekały na dzieci nowe zadania i niespodzianki – mówi Andrzej Grabarek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzozowie Starym.

Oprac. BN

Fot. Andrzej Grabarek