Strona główna Wyszogród Gmina zbiera wnioski

Gmina zbiera wnioski

425
0
PODZIEL SIĘ

 Po zebraniu i weryfikacji wniosków za wiosenne przymrozki i gradobicie, do którego doszło w czerwcu w Wyszogrodzie kompletowane są wnioski dotyczące szkód spowodowanych suszą. Do 5 lipca zgłosiło straty w uprawach zbóż ozimych i jarych około 50 rolników. Jednak cały czas napływają nowe wnioski.

– Spodziewamy się, że po niedzieli może być tych wniosków około stu. Zainteresowanie jest duże. I być może przedłużymy czas ich zbierania – informują nas w Urzędzie Miasta i Gminy Wyszogród.

Jak zapewnia pracownica urzędu, niewykluczone, że będzie kolejny nabór, gdyż prawdopodobnie dojdą do tego straty w innych uprawach. Monitoring Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław szacuje, że straty spowodowane suszą mogą się poszerzyć na terenie gminy Wyszogród o uprawy strączkowe i sadownicze.

Zagrożenie suszą dotyczy na razie części gminy w okolicach miejscowości: Drwały, Marcjanki, Starzyna, Ciućkowo, Wilczkowo i Rakowo. Jednak zniszczenia rozszerzają się. Sprzyja temu wysoka temperatura, wiatry oraz brak opadów. Przyjmowane są tylko kompletne wnioski z wykazem działek deklarowanych do płatności bezpośrednich wraz z systemem identyfikacji i rejestracji zwierząt. Muszą też być wpisane powierzchnie upraw uszkodzonych i nieuszkodzonych, co pozwoli określić procent zniszczeń, a tym samym kwotę odszkodowania.

BN

fot.pixabay