Strona główna Powiat Dotacja dla rolników

Dotacja dla rolników

424
0
PODZIEL SIĘ

W ramach nowego programu Agroenergia rolnicy indywidualni mogą starać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja ta przeznaczona będzie na wsparcie projektów obejmujących nowe źródła ciepła i energii elektrycznej, w tym również Odnawialne Źródła Energii wraz z magazynami energii.

Założeniem tego programu jest zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych i wsparcie ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko działalności rolniczej. Przede wszystkim wsparcie inwestycji służących samodzielności energetycznej na obszarach wiejskich, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i poprawę jakości powietrza.

Budżet programu Agroenergia, to w sumie 200 mln zł. Przewidziano dwie formy dofinansowania. Na dotacje dla rolników indywidualnych zarezerwowano 80 mln zł. Dotacja na jedno gospodarstwo to maksimum 800 tys. zł. Drugą formą są pożyczki. Tu czeka 120 mln zł. Kwoty pożyczek będą się wahać między 100 tysiącami a 2 milionami złotych. Przydzielane będą na okres nie dłuższy niż 15 lat. Dotacje wyniosą do 40 procent, a pożyczki – do 100 procent kosztów kwalifikowanych.

Nabór wniosków od rolników rozpoczął się już 8 lipca. Ma jednak charakter ciągły i wnioski rozpatrywane są na bieżąco, do wyczerpania funduszu.

Szczegółowe dane na temat składania wniosków dostępne są w NFOSiGW w Warszawie oraz jednostkach terenowych. W przypadku powiatu sochaczewskiego jest to oddział w Płocku.

BN

for.pixabay