Strona główna Sochaczew miasto Czy obniżą opłatę śmieciową

Czy obniżą opłatę śmieciową

678
0
PODZIEL SIĘ
fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego

Niewykluczone, że już niedługo kolejna grupa mieszkańców Sochaczewa będzie mogła liczyć na zniżki przy uiszczaniu lokalnych opłat. Tym razem mają one dotyczyć opłat za wywóz sieci.

Otóż na ostatniej sesji Rady Miejskiej radna Jolanta Kulpa-Szczepaniak zwróciła się do burmistrza z propozycją obniżenia wieku, po przekroczeniu którego mieszkańcom Sochaczewa przysługuje 50 -procentowa zniżka w opłacie za wywóz odpadów komunalnych. Przypomnijmy, że obecnie jest to wiek 75 plus. Radna zaproponowała, aby obniżyć do wieku 70 plus.

Odpowiadając na propozycję radnej, Piotr Osiecki stwierdził, że jest ona godna rozważenia, ale przed jej wprowadzeniem trzeba dokonać analizy ekonomicznej. Inaczej mówiąc, sprawdzić, ile w wyniku jej wprowadzenia miasto będzie musiało dopłacać z budżetu do wywozu śmieci.

Z kolei druga propozycja radnej dotycząca następnej ulgi w opłacie śmieciowej nie spotkała się z aprobatą władz miasta. Otóż radna zaproponowała, aby wprowadzić zniżkę dla osób, które zamontowały w swoich budynkach ekologiczne ogrzewanie, a tym samym nie wytwarzają popiołu.

Realizacja tego postulatu byłaby nie tylko kontrowersyjna, ale także zgubna dla miejskiego budżetu. Ponieważ należałoby nią objąć większość mieszkańców miasta, a nie tylko osoby, które zamontowały w swoich budynkach ekologiczne systemy grzewcze, np. piece gazowe. Musiałaby ona dotyczyć także tych mieszkańców, którzy korzystają z ciepła dostarczanego przez PEC. Gdyż jego kotłownie są również opalane gazem.

W innym przypadku miejski samorząd uprzywilejowałby jedną grupę mieszkańców z domów jednorodzinnych za niewytwarzanie popiołu. Gdy tymczasem większa grupa, która tego nie robi od lat, ponosiłaby z tego tyłu wyższe koszty związane z opłatami za śmieci.

Jerzy Szostak

fot.archiwum

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKanał zamiast podgrodzia
Następny artykułDodatkowe latarnie