Strona główna Sochaczew miasto Bohaterowie nie będą zapomnieni

Bohaterowie nie będą zapomnieni

461
0
PODZIEL SIĘ

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą we wtorek 2 lipca odbyło się spotkanie Komitetu Organizacyjnego Obchodów 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas obrad przedstawiono program miejskich obchodów obydwu rocznic.

Program obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą liczy kilkadziesiąt pozycji. Dokładny plan wydarzeń uczestnikom spotkania przedstawiła Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Wymarsz powstańców

Uroczystości rocznicowe związane z wybuchem Powstania Warszawskiego, w którym udział wzięło ponad 600 mieszkańców Sochaczewa, rozpoczną się 31 lipca w Tułowicach ogniskiem partyzanckim, w którym wezmą udział uczestnicy warsztatów historycznych zorganizowanych przez sochaczewskie muzeum oraz weterani Armii Krajowej i władze miasta.

Natomiast główne uroczystości związane z wybuchem Powstania zaplanowano na 1 sierpnia. Tego dnia na Placu Kościuszki o „godzinie W” (godzina 17.00), odbędzie się rekonstrukcja wymarszu żołnierzy z sochaczewskiego batalionu AK „Skowronek” na pomoc walczącej Warszawie. Odczytany zostanie również apel poległych, po którym odbędzie się defilada   kompanii honorowej i koncert orkiestry wojskowej.

Na placu będzie można także obejrzeć wystawę fotograficzną „My Armii Krajowej żołnierze. Sochaczewski Obwód AK Skowronek w walce o wolność 1939-45 r.”

 Powraca rekonstrukcja

Z kolei obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą zaplanowano na 6-8 września. Rozpoczną się one w piątek, 6 września, odsłonięciem nad Bzurą pomnika upamiętniającym pomordowanych przez Niemców mieszkańców Sochaczewa oraz mszą polową żałobną za duszę majora Feliksa Kozubowskiego, dowódcę obrony miasta we wrześniu 1939 roku. Następnie symboliczny kondukt żałobny przemaszeruje spod pomnika na cmentarz przy ul. Traugutta, gdzie pochowany jest dowódca obrony Sochaczewa. Z kolei w sobotę, 7 września, pomiędzy godziną 18.30 a godziną 19.00 zaplanowano zapalenie zniczy na cmentarzu wojennym w Trojanowie, a o godzinie 20.00 odbędzie się w boryszewskim centrum kultury koncert zespołu Patria.

Natomiast w niedzielę 8 września na Polach Czerwonkowskich o godzinie 14.00 rozpocznie się piknik „Sochaczew – VII wieków historii”, poświęcony w całości Bitwie nad Bzurą 1939 roku. Jego finałem będzie rekonstrukcja historyczna, w której wezmą udział pasjonaci z całej Polski zaproszeni przez sochaczewskie muzeum.

Kolejne ważne wydarzenie będzie miało miejsce we wtorek, 17 września. W dniu napaści Rosji Sowieckiej na Polskę, o godzinie 13.00 odbędzie się uroczystość poświęcenia odnowionego cmentarza wojennego w Trojanowie, gdzie spoczywa blisko 3,7 tys. bohaterów poległych we wrześniu 1939 roku.

Pamięci bohaterów

Kolejne uroczystości rocznicowe zaplanowano na   22 września i będą one poświęcone upamiętnieniu 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej, którzy po wzięciu do niewoli zostali rozstrzelani przez Niemców w Boryszewie.   Uroczystości, połączone z polową mszą święta, rozpoczną się o godzinie 15.00 przy ul. Sobieskiego.

Uroczystościom rocznicowym będą towarzyszyły zawody sportowe, koncerty, lekcje muzealne dla sochaczewskich szkół itd. Między innymi: 15 sierpnia – na terenie SKC przy ulicy 15 Sierpnia odbędzie się Piknik Wojskowy, 14 września o godzinie 18.00 – w SKC w Chodakowie wystąpi Centralny Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, 15 września – wystartuje 36. Półmaraton Szlakiem Walk nad Bzurą, 21 września (godz. 18.30) – w kościele parafii Św. Wawrzyńca odbędzie się   Wrześniowy Festiwal Pieśni Chóralnej im, Bohaterów Walk nad Bzurą „Pamięć – Wdzięczność – Nadzieja”, kościół św. Wawrzyńca, a 29 września o godzinie godz. 19.00 – w SCK ul. 15 Sierpnia 83 zaplanowano projekcję filmu niemego z 1928 roku „Pan Tadeusz”, z muzyką na żywo w wykonaniu Cameraty Mazovii.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMiejsce tymczasowe
Następny artykułRodzinnie na rowerach