Strona główna Sochaczew miasto Bloki zamiast pustostanu

Bloki zamiast pustostanu

693
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

W miejscu opuszczonego budynku telekomunikacji przy ulicy Żeromskiego będzie mogło powstać osiedle mieszkaniowe. Tak przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu, który został przyjęty przez radnych na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

W poprzednim numerze Expressu Sochaczewskiego informowaliśmy o mającym trafić na sesję Rady Miejskiej planie zagospodarowania przestrzennego działki, na której znajduje się opuszczony od kilkunastu lat budynek telekomunikacji. Nasza informacja wzbudziła zainteresowanie mieszkańców okolicznych bloków, którzy obawiają się, że w tym miejscu może powstać obiekt, który będzie stanowił dla nich uciążliwość.

Nowe osiedle

Okazuje się, że nie ma takich obaw. Przyjęty na ostatniej sesji rady, która odbyła się 11 lipca, dokument nie przewiduje powstanie tam jakiegokolwiek obiektu, który miałby negatywny wpływ na funkcjonowanie osiedla.

Plan przewiduje, że na tym terenie może powstać jedynie zabudowa wielorodzinna oraz nieuciążliwa działalności usługowa. I o taką zmianę planu zwrócił się do Urzędu Miejskiego właściciel terenu, który chce go sprzedać.

Z naszych informacji wynika, że jest już nabywca, który chce zainwestować w opuszczoną działkę. Zwlekał jednak z jej nabyciem do czasu zmiany planu, ponieważ ten obowiązujący do tej pory kolidował z jego planami inwestycyjnymi. A te dotyczą budowy w tym miejscu bloków mieszkalnych z usługowym parterem. I właśnie zmiana planu jest wyjściem naprzeciw tym oczekiwaniom.

Pasaż pozostanie

Przyjęty przez radnych plan przewiduje, że na działce – która obejmuje również przyległy do budynku telekomunikacji parking – będą mogły powstać pięciopiętrowe budynki mieszkalne o maksymalnej wysokości 20 metrów. A ich łączna powierzchnia nie będzie mogła przekroczyć łącznie 60 procent terenu.

W trosce o mieszkańców zdecydowano również, że budynki nie będą mogły przylegać do pasażu, ale będą musiały być od niego oddalone. Warto pamiętać, że część pasażu przebiega przez teren należący do Telekomunikacji.

Plan przewiduje także, że miejsca parkingowe dla mieszkańców budynków będą mogły być usytuowane jedynie w podziemnych, dwukondygnacyjnych parkingach.

Nie będzie marketu

Chcielibyśmy także uspokoić mieszkańców osiedla, którzy dzwonili do nas w tej sprawie, że przyjęty przez radnych plan nie przewiduje wykonania połączenia pomiędzy uliczką osiedlową biegnąca od strony Al. 600-lecia z drogą wewnętrzną od strony ulicy Niemcewicza. Jeżeli osiedle powstanie, to dojazd do niego będzie się odbywał jedynie od strony Niemcewicza.

Należy także wspomnieć o tym, że przyjęty przez radnych dokument zabrania budowy w tym miejscu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Będą tu mogły funkcjonować jedynie sklepy o powierzchni nie większej niż 500 metrów kwadratowych.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak