Strona główna Sochaczew miasto Będą plastikowe bilety

Będą plastikowe bilety

487
0
PODZIEL SIĘ

Już w grudniu korzystający z miejskich autobusów będą mogli kupić bilety w biletomatach. Do historii przejdą papierowe bilety miesięczne, które zostaną zastąpione elektroniczną, plastikową kartą.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zawarciu przez sochaczewski samorząd umowy z firmą Solaris na dostawę pięciu nowoczesnych autobusów dla Zakładu Komunikacji Miejskiej. Zostaną one zakupione w ramach projektu „Sochaczewski Eko-bus”. Kolejnym jego element, to zakup i montaż dwóch stacjonarnych biletomatów na przystankach przy dworcu PKP i na Placu Kościuszki, oraz uruchomienie w siedzibie ZKM stanowiska do produkcji i sprzedaży plastikowych biletów miesięcznych.

Bilety od ręki

O tym, kto dostarczy i zamontuje urządzenie, dowiemy się jeszcze w tym tygodniu. Natomiast zakup biletów w biletomatach oraz elektronicznych biletów miesięcznych będzie możliwy w grudniu.

Jak wynika ze specyfikacji przetargu, biletomaty, które zostaną zamontowane przy dworcu i na Placu Kościuszki, będą czynne całą dobę. Będzie w nich można nie tylko kupić jednorazowe karty przejazdu, ale także je doładować. Zapłacimy w nich zarówno bilonem, banknotami oraz stykowymi i zbliżeniowymi kartami płatniczymi Mastercard czy Visa. W automacie sprawdzimy też ważność biletu okresowego, a jeśli ktoś go ukradnie i zgłosimy ten fakt w ZKM, biletomat zatrzyma taką kartę przy próbie użycia.

Każde z urządzeń będzie posiadało oznakowanie umożliwiające korzystanie z niego przez osoby niedowidzące. Zakupu biletów dokonamy dzięki dotykowemu ekranowi, a instrukcja jak to zrobić, będzie podana w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim.

Biletomaty będą połączone z bazą danych ZKM. Dzięki temu będzie wiadomo o ich awarii, próbie włamania czy konieczności dostarczenia nowych biletów, czy bilonu do wydawania reszty. Urządzenie zablokuje także – po naszym zgłoszeniu do ZKM – możliwość doładowania biletu miesięcznego w przypadku jego kradzieży.

Miesięczny z chipem

Prawdziwa rewolucja czeka nas jednak w przypadku biletów miesięcznych. Obecnie używane papierowe zostaną w grudniu zastąpione plastikową kartą wyposażona w chip. Na karcie – wielkości tych używanych w bankomatach – zostanie umieszczony jej numer, imię, nazwisko oraz zdjęcie jej posiadacza. Nowe plastikowe bilety będą wydane w biurze ZKM. W punkcie będzie można zgłaszać zgubienie e-biletu, co oznacza jego zablokowanie, a gdyby ktoś chciał użyć karty w biletomacie – jej automatyczne zatrzymanie.

Wprowadzenie tzw. e-biletów uwolni nas od comiesięcznych wizyt w kasie ZKM. Ponieważ po wyrobieniu karty będziemy ją mogli doładować w biletomacie.

Dodajmy, że system, który trafi do ZKM, będzie przy wydawaniu kart uwzględniał także ulgi wynikające z Sochaczewskiej Karty Mieszkańca, czyli piętnastoprocentowej zniżki na zakup biletu komunikacji miejskiej.

Jerzy Szostak

for.archiwum

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaśniej po zmroku
Następny artykułFałszywe faktury za telefon