Strona główna Młodzieszyn Zapłacą dwa razy tyle

Zapłacą dwa razy tyle

454
0
PODZIEL SIĘ

Od pierwszego lipca tego roku mieszkańcy gminy Młodzieszyn zapłacą dwukrotnie tyle, co za śmieci, jak do tej pory. Podwyżka będzie bardzo odczuwalna zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych – w gminie nie ma rabatów dla nich, jak na razie.

Nowe stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów wymusiła na samorządowcach w gminie Młodzieszyn ustawa o gospodarce odpadami.

Za śmieci segregowane dotychczas w gminie płacono 10 zł miesięcznie od osoby. Po podwyżce mieszkańcy gminy zapłacą 20 zł na miesiąc za każdego członka rodziny w gospodarstwie domowym. Dotyczy to ponad 4900 osób, które złożyły deklaracje, że segregują odpady. Znikoma ilość osób – bo tylko 215 nie chciało się zajmować selekcją śmieci. Dotąd płacili 17 złotych miesięcznie od osoby. Po podwyżce zapłacić im przyjdzie 40 złotych, czyli ponad dwukrotnie więcej.

Już przyszły dwie osoby, które zdecydowały się zmienić deklaracje i przejść na selektywne zbieranie i zagospodarowanie odpadów. Podejrzewam, że również pozostała grupa tych 215 mieszkańców radykalnie spadnie. Selekcja nie jest dużym utrudnieniem, a liczy się w domowym budżecie każda złotówka – mówi Aneta Grzybowska, pracownik urzędu Gminy Młodzieszyn.

Przy podwyżce uwzględnione zostało podniesienie kosztów na nową umowę z firmą, która zajmie się zbiorem i zagospodarowaniem gminnych odpadów komunalnych. Pierwszy przetarg z 4 czerwca został unieważniony. Gmina na gospodarkę śmieciową zabezpieczyła w budżecie 530 000,00 zł brutto. Natomiast najniższa oferta, jaka wpłynęła, wyniosła 1 264 177,80 zł brutto. Kolejny przetarg ogłoszony został do 30 czerwca.

BN

fot.archiwum