Strona główna Teresin Wóz oficjalnie przekazany

Wóz oficjalnie przekazany

948
0
PODZIEL SIĘ

Strażacy z OSP Budki Piaseckie oficjalnie otrzymali nowy samochód gaśniczy ratowniczy. Uroczystości z tym związane odbyły się w sobotę 8 czerwca br. na terenie jednostki. Wśród uczestników był min. poseł na Sejm RP Maciej Małecki, który w dużej mierze przyczynił się do tego, że nowiuteńki wóz bojowy będzie służył odważnym druhom i druhnom z Budek Piaseckich.

Cieszę się, że mogłem mieć udział w tym, że kolejni strażacy ochotnicy na Ziemi Sochaczewskiej otrzymali nowoczesny sprzęt, który pomoże w ratowaniu życia, zdrowia i mienia. Jeszcze raz pozdrawiam gościnnych strażaków z OSP Budki Piaseckie! Życzę tylu powrotów, ilu wyjazdów na akcje. Niech Święty Florian Was strzeże – mówił poseł Maciej Małecki.

Starostę sochaczewskiego Jolantę Gonta, która z przyczyn służbowych nie mogła pojawić się na uroczystości, reprezentował jej rzecznik Marcin Odolczyk, który odczytał list gratulacyjny skierowany do druhen i druhów z OSP Budki Piaseckie – Od wielu lat strażacy z Budek Piaseckich niosą pomoc lokalnej społeczności, narażając niejednokrotnie własne zdrowie, a często i życie. Wasza codzienna służba i oddanie zasługują na najwyższy stopień uznania, a bezinteresowna służba ludziom, ofiarność i fachowość podczas akcji ratowniczych godne są wielkiego szacunku. Życzę całej załodze OSP z Budek Piaseckich zdrowia, sukcesów, bezpiecznych powrotów z interwencji, spełnienia wszystkich zamierzeń – zwracała się w liście do strażaków starosta.

Oficjalnie przekazany samochód to MAN TGM 18.340. Nadano mu imię „Józef” na cześć Józefa Owczarka, który w 1930 zakładał miejscową OSP. W jednostce auto będzie wspierać wysłużonego Stara 266. Świeży nabytek może pochwalić się bogatym wyposażeniem, znajdziemy tu m.in. średni zestaw ratownictwa Lucas, turbowentylator, podpory do stabilizacji pojazdów, zestaw ratownictwa medycznego, AED, zestaw do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, ubranie ochronne chemiczne, ubranie ochronne do szerszeni, 2 pompy pływające Niagara, pompa półszlamowa, podręczny sprzęt burzący, podpory do stabilizacji pojazdów, zestaw kominiarski, piły ratownicze, piła do stali i betonu, piła do drewna, lanca gaśnicza, opryskiwacz spalinowy, najaśnice akumulatorowe ledowe, 2 agregaty prądotwórcze, 4 aparaty odo, kamera termowizyjna, 6 stacji przenośnych i 6 latarek. Uwagę zwraca też najnowszej generacji system dźwiękowy Federal Signal Vama oraz tzw. rumblery. Te drugie to specjalne głośniki z przodu auta – po bokach wyciągarki, które potrafią wytwarzać wibracje odczuwalne nawet kilkaset metrów dalej. Wóz kosztował blisko 1 mln zł. Środki na ten cel pozyskano m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. OSP w Budkach Piaseckich otrzymała na ten cel wsparcie rządowe w wysokości blisko 475 tys. zł, co zdecydowanie przyśpieszyło strażacką inwestycję. Umowę na realizację dofinansowania zadania pn. „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Budkach Piaseckich” podpisano w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie w październiku ubiegłego roku. Kwotę 200 tys. zł dołożyło MSWiA, a 130 tys. zł pochodzi ze środków samorządu Województwa Mazowieckiego. 143 tys. zł zapewniła Gmina Teresin, zaś środki własne OSP wyniosły 1.780 zł.

Jak przyznaje dh Grzegorz Bylicki, prezes OSP Budki Piaseckie –Spełniły się nasze marzenia i fabrycznie nowy MAN jest do naszej dyspozycji. Będzie on bardzo potrzebny na terenie naszego powiatu, gdyż jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt ratownictwa technicznego oraz ratownictwa medycznego – mówi.

Podczas sobotnich uroczystości obecni byli też m.in. nadbryg. Bogdan Łasica – mazowiecki komendant wojewódzki PSP, st. bryg. Piotr Piątkowski – komendant powiatowy PSP Sochaczew, Marek Olechowski – wójt gminy Teresin, Bogdan Linard – przewodniczący rady gminy, st. asp. Marian Lewandowski – kierownik Posterunku Policji w Teresinie, jak również koncelebrujący polową Mszę św. o. Wiesław Koc – gminny kapelan strażaków i wielu innych gości.

Warto zaznaczyć, że w najbliższym czasie jednostka z Budek Piaseckich ma zostać wdrożona w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczego. Tutejsza OSP przoduje pod względem liczebności ochotników. – Druhów gotowych do działań ratowniczo-gaśniczych jest u nas 48, co czyni nas największą jednostką w powiecie, zaś łączna liczba wszystkich druhów wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą wynosi 98 – mówił z kolei Adrian Bylicki z Zarządu OSP Budki Piaseckie. Co ciekawe, wśród składu są także dziewczęta.

Sobotnia uroczystość była też najlepszą okazją do wręczenia odznaczeń dla wyróżniających się strażaków. Medale za wysługę 5 lat otrzymali: dh Adrian Bylicki, dh Mateusz Jakubczak, dh Artur Fijołek, dh Mariusz Maleńki, dh. Damian Bieguszewski , dh Mariusz Wysocki, dh Adam Anyszkiewicz, a także dh Weronika Roszewska.

Jednocześnie odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie nowych garaży OSP Budki Piaseckie. Wieczorem, okoliczni mieszkańcy wraz ze strażakami bawili się podczas specjalnie zorganizowanej zabawy muzycznej, do której skutecznie zachęcał zespół Amarillo.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie