Strona główna Teresin Uroczystości w rocznicę śmierci Filipa Adwenta

Uroczystości w rocznicę śmierci Filipa Adwenta

747
0
PODZIEL SIĘ

W sobotę 15 czerwca w Niepokalanowie odbyły się ogólnopolskie obchody czternastej już rocznicy tragicznej śmierci doktora Filipa Adwenta – polskiego posła do Parlamentu Europejskiego, jego rodziców – Jeanne i Stanisława oraz córki Marii.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Macieja Małeckiego, posła na Sejm RP, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył o. Rafał A. Ścibiorowski, opat Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie. Po Mszy świętej odbyło się spotkanie wspomnieniowe o Filipie Adwencie w niepokalanowskiej sali św. Bonawentury. Podczas spotkania obecni byli wdowa Alicja Adwent, córka Helena i syn Aleksy. Swoje wystąpienia mieli poseł Maciej Małecki, wdowa Alicja Adwent oraz aktorzy Dominika i Michał Chorosińscy, którzy odczytali fragmenty „Pamiętników” dr Filipa Adwenta”. Niepokalanowskie uroczystości zgromadziły ponad 200 osób, licznie przybyłych całej Polski, m.in. z Lublina, Łodzi, Warszawy, Puław, Radomia, Szydłowca, Puław, Góry Kalwarii, Skierniewic, Płocka, Kutna, Starachowic, Sochaczewa, Żor.

Podczas uroczystości poseł Maciej Małecki podkreślał, że postać śp. Filipa Adwenta zawsze była bliska wartościom chrześcijańskim i jest wzorem dbania o to, co polskie.

– Od lat upamiętniamy postać dr Filipa Adwenta, nie tylko dlatego, że kochał Polskę i służył jej całym sercem. Dr Adwent to przecież wspaniały wzór do naśladowania dla młodych. A młodzi Polacy potrzebują jasnych i czytelnych wzorów. Przypominamy też, że fundamentem sukcesu i dobrobytu Zjednoczonej Europy były wartości chrześcijańskie, rozwój gospodarczy i szacunek do wszystkich państw. Nie godzimy się na Europę Timmermansa pełną konfliktów, zapaści gospodarczej i nachalnej ideologii. Chcemy, aby Europa zawsze kierowała się tymi wartościami, które budowały jej pomyślność i dobrobyt, a które przekazali jej założyciele Robert Schuman, Alcide do Gasperi i Konrad Adenauer. O to będzie zabiegać w Parlamencie Europejskim nasza drużyna, z premier Beatą Szydło na czele, która będzie dbać o to, co polskie, o to, na co już dawno temu zwracał uwagę śp. Filip Adwent – mówił Maciej Małecki.

Doktor Filip Adwent urodził się w 1955r. w Strasburgu, w rodzinie o polskich korzeniach. We Francji ukończył medycynę. Był świetnym lekarzem, znakomicie zarabiał, kariera stała przed nim otworem. Ale chciał czegoś więcej. Czuł się Polakiem. Tęsknił za Polską. W czasach niewoli komunistycznej organizował pomoc medyczną dla polskich szpitali. W 1996 roku zostawił zamożną Francję, a w niej swoją bezpieczną przyszłość i wrócił do Polski.

Od razu włączył się w życie społeczne. W 2004 roku został posłem do Parlamentu Europejskiego.

Bronił Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, mówił o zagrożeniach aktualnych do dziś. Stawał w obronie rodziny. Z odwagą bronił życia – od poczęcia do naturalnej śmierci. Przestrzegał przed wyprzedażą polskiej ziemi w obce ręce. Miał odwagę – w kraju i za granicą – dobro i zło nazywać po imieniu. Zmarł 26 czerwca 2005 r. po wypadku pod Grójcem, gdy nadjeżdżający z przeciwka tir nagle uderzył w samochód, którym jechał Filip Adwent z rodzicami i córkami.

AL

Fot. Paweł Krasucki