Strona główna Powiat „Tygryski” gościły w Starostwie

„Tygryski” gościły w Starostwie

317
0
PODZIEL SIĘ

Wyjątkowa grupa małych mieszkańców naszego powiatu odwiedziła Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. Celem ich wizyty było przybliżenie pracy Starosty i pracowników urzędu oraz zapoznanie się z funkcjonowaniem urzędu. Dzieci z grupy „Tygryski” z Przedszkola Niepublicznego Diecezji Łowickiej im. Świętych Aniołów Stróżów z Sochaczewa wzięły też udział w symbolicznym posiedzeniu na wzór prawdziwej sesji rady powiatu.

 We wtorek, 11 czerwca br. swoją wizytę „Tygryski” rozpoczęły od zwiedzenia pomieszczeń budynku. Po zakątkach Starostwa oprowadzał ich Marcin Odolczyk, rzecznik prasowy starosty, który opowiadał dzieciom o tym, na czym polega praca w urzędzie. Maluchy były w gabinetach starosty, wicestarosty, skarbnik i sekretarza, gdzie zadawały mnóstwo ciekawych pytań. Niezwykłe zainteresowanie wywołał biletomat kolejkowy w Wydziale Komunikacji i Transportu. – Byłem tu z moim tatą i bratem, bo on dostał tu prawo jazdy i teraz jeździ naszym samochodem – podkreślał z dumą jeden z przedszkolaków. Inny z kolei mówił – Jak będę duży, to będę tu pracował, lubię pisać na komputerze i załatwiać sprawy – wyjaśniał pozostałym, z przedsiębiorczym błyskiem w oku.

Zasadniczą częścią ich pobytu w siedzibie Starostwa była dziecięca sesja rady powiatu. W prezydium tym razem zasiedli starostowie – Jolanta Gonta i jej zastępca Tadeusz Głuchowski wraz ze skarbnik Teresą Pawelak, a funkcję protokolanta pełnił sekretarz Michał Orzeszek. Obradując, przedszkolaki wysuwały wiele zaskakujących pomysłów na nowe inwestycje na terenie powiatu. Zgłaszane były propozycje m.in. budowy parków wodnych, placów zabaw, schronisk dla psów i kotów, a nawet budowa ogrodu zoologicznego w Sochaczewie oraz zasadzenie jak największej ilości drzew i działania na rzecz ochrony środowiska – to tylko nieliczne dziecięce postulaty. – A ja chcę, by wszystko było tańsze o 100 zł, zwłaszcza samochody – swój pomysł podał jeden z chłopców, czym wywołał uśmiech wśród pozostałych kolegów i koleżanek.

Podczas obrad, nie mogło oczywiście obejść się bez dyskusji i głosowania. Najpierw w głosowaniu jawnym maluchy podjęty zgodną decyzję, iż chciałyby dostać od starosty upominek. W drugim zaś, mającym charakter głosowania tajnego za pośrednictwem specjalnych kart dokonywały wyboru rodzaju prezentu – zestaw do piaskownicy czy gra? Wrzucone do urny głosy wnikliwie policzyła wybrana spośród dzieci komisja skrutacyjna. Ostatecznie wynikiem 19 do 2 padło na grę. – Taki aspekt edukacyjny, gdy dzieci poznają, na czym polega demokracja, jest często stosowany w naszym przedszkolu. Niejednokrotnie dzieci głosują właśnie na przykład nad tym, gdzie pójdziemy na wycieczkę, decyzja zapada wtedy większością głosów – przyznała s. Maria Ewa Ogłaza, dyrektor przedszkola, która również była obecna podczas spotkania. Ponadto każde z dzieci otrzymało od władz powiatu pamiątkowy certyfikat aktywnego udziału w dziecięcej sesji rady powiatu.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z dzisiejszego spotkania, widać, że świetnie się do niego przygotowaliście. Być może, jak już dorośniecie, kto wie, będziecie właśnie tu pracować. Mam nadzieję, że czas spędzony w siedzibie Starostwa był dla was szczególnie radosny, a sam pobyt przyniósł nie tylko wiele satysfakcji, ale też wiedzy na temat funkcjonowania urzędu. Doskonale udowodniliście, że słowo obrady, głosowanie czy demokracja jest już wam bardzo dobrze znane – zwracała się do małych gości starosta Jolanta Gonta podczas ich wizyty w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.

 Starostwo Powiatowe w Sochaczewie