Strona główna Sochaczew gmina Szkoła w Kątach ma 80 lat

Szkoła w Kątach ma 80 lat

560
0
PODZIEL SIĘ

Jedna z największych wiejskich szkół w powiecie sochaczewskim – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Katach świętowała jubileusz. W tym roku przypada 80. rocznica jej istnienia. Uroczystości zorganizowano 29 maja w siedzibie szkoły. Najważniejszym punktem było przekazanie uczniom szkoły nowego sztandaru.

– Do tego jubileuszu przygotowywaliśmy się bardzo długo. Chodziło o to, by jubileusz był godny i odpowiedni do jego rangi. W zasadzie wstępny zarys scenariusza obchodów powstał już w pierwszych dniach tego roku szkolnego. Jednak pomysł ufundowania nowego sztandaru narodził się wśród grona rodziców i pracowników szkoły dużo wcześniej. Własnymi siłami zaczęliśmy zbierać fundusze na tę uroczystość – mówiła Otylia Muszyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kątach.

Sami uczniowie, pod okiem nauczycieli plastyki i techniki, przygotowali pamiątkowe gadżety. Zdecydowano się też na jubileuszowy biuletyn „80-lecie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Kątach”, który zawiera historię szkoły i przypomina najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat.

Z dziejów szkoły

 Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafii Św. Jana Chrzciciela w Kątach, w trakcie której został poświęcony nowy szkolny sztandar. Przypomniano też dzieje szkoły od jej powstania.

Pierwszą szkołą, która znajdowała się na terenie Kątów była szkoła we Władysławowie. Mieściła się ona w dwóch budynkach mieszkalnych użyczonych przez Walentego Łukasika i rodzinę Kołodziejskich. Potem pod budowę szkoły teren dał miejscowy dziedzic. Dzieci najmłodszych klas podstawówki uczyły się w nowopowstałym budynku do wyzwolenia.

W 1945 roku szkołę rozbudowano. Jednak w kolejnych latach przybywało uczniów, a warunki lokalowe nie były najlepsze. Brak było prądu i szatni, a część zajęć odbywała się poza placówką, w użyczonych pomieszczeniach. Dopiero pod koniec 1959 roku w szkole podłączono prąd. Do 1970 roku zajęcia szkolne odbywały się w kilku miejscach na terenie Kąt. W 1973 roku budynek po Gromadzkiej Radzie Narodowej w Kątach został przekazany na szkołę. Od tego czasu szkoła stopniowo się rozbudowywała.

W 1983 roku powołany został Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Kątach. Ostatecznie nowe, funkcjonalne i nowoczesne pomieszczenia szkolne zostały oddane dopiero po 10 latach. Od 19 lutego 1994 roku SP w Kątach ma patrona – Mikołaja Kopernika. Kolejne lata do 1997 roku to prace budowlano-wykończeniowe szkoły – budowa m.in. stołówki i pomieszczeń dla gminnej biblioteki. Od 1999 roku obok szkoły podstawowej działało gimnazjum oraz 3-letnie liceum profilowane i szkoła zawodowa. W 2006 roku szkoła wzbogaciła się o halę sportową, szatnie, pomieszczenia magazynowe, a w późniejszych latach kompleksy sportowe.

Jednak największe zmiany miały miejsce w 2016 roku. Wtedy zapadła decyzja Rady Gminy Sochaczew o wykonaniu nadbudowy o kompleksowej przebudowie szkoły. Po remoncie przybyły nowe pracownie, sala komputerowa, gabinet medyczny, świetlica i wiele potrzebnych pomieszczeń. Szkoła w Kątach stała się wzorcową placówką edukacyjną. W ubiegłym roku delegacja miasta partnerskiego Riese z Włoch zachwycała się tą szkołą.

W świątecznym nastroju

W trakcie uroczystości przypomniano też, że nauczyciele SP w Kątach w większości przypadków realizują własne, autorskie programy edukacyjne, m.in. z zakresu poszerzania znajomości języków obcych, wiedzy o teatrze, informatyce, matematyce, geografii, historii i przyrodzie. Szkoła aktywnie uczestniczy w wielu konkursach i festiwalach. W ubiegłym roku uczniowie wyjechali na wycieczkę do Londynu i miasta partnerskiego Riese. Specjalne podziękowania przekazano zaproszonym na obchody seniorom – byłym nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy licznie przybyli na obchody.

Po części wspomnieniowej zaprezentowany został nowy sztandar szkoły. Odbyła się ceremonia odczytania aktu nadania sztandaru i przekazania go uczniom prze fundatorów – radę rodziców, przedstawicieli sponsorów i gminę Sochaczew. Fundatorzy wbili symboliczne gwoździe w drzewce sztandaru. Potem ceremonialnie wręczono go uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu.

W kolejnej części uroczystości uczniowie zaśpiewali też hymn szkoły, którego słowa ułożyła Ewa Osińska, a melodią jest finał IX Symfonii Ludviga van Beethovena, czyli „Oda do Radości”. Głos zabrali także oficjalnie goście zaproszeni na obchody m.in. Maciej Małecki poseł na Sejm RP, Adam Orliński – radny Sejmiku Wojewódzkiego, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta sochaczewski oraz Mirosław Orliński – wójt gminy Sochaczew, którzy wręczyli szkole swoje upominki. Prezenty ofiarowali też przedstawiciele sponsorów i rodzice uczniów.

Jednak najbardziej oczekiwanym był koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży. Całość utrzymana w mazowiecko-ludowych klimatach. Dzieci śpiewały piosenki, m.in. „Wiła wianki”, „Czerwone korale”, „Polskie kwiaty”, „Czerwone jabłuszko”, jak też tańczyły poloneza z elementami kujawiaka i robiły wiślaną fale z szarf. Całość pełna była dynamiki, radości, muzyki i pięknego śpiewu. Na koniec obecni na sali goście zostali zaproszeni do bufetu, gdzie czekał m.in. rocznicowy tort, który pokroiła Otylia Muszyńska osobiście. Goście wpisywali się do Księgi Pamiątkowej i na specjalną tablicę. Przy okazji mogli obejrzeć stare kroniki szkolne. Wychodzący dostawali jubileuszowe odbitki z drzeworytu.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak