Strona główna Sochaczew miasto STRAŻACKIE AWANSE I MEDALE

STRAŻACKIE AWANSE I MEDALE

337
0
PODZIEL SIĘ

Tradycyjnie, jak co roku strażacy świętowali swój dzień. W tym roku uroczystości odbyły się w sobotę 1 czerwca. Rozpoczęły się mszą św. w intencji strażaków w kościele parafii p.w. św. Wawrzyńca, odprawioną przez ks. Piotra Żądło, kapelana strażaków.

Potem na Placu Kościuszki odbył się uroczysty apel. Po wejściu oddziałów oraz pocztów sztandarowych jednostek strażackich z Sochaczewa i OSP z powiatu sochaczewskiego st. bryg. Piotr Piątkowski, komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie i gospodarz uroczystości, odczytał list Andrzeja Dudy, prezydenta RP, do strażaków napisany z okazji Dnia Św. Floriana.

Dzień strażaka był okazją do wręczenia medali i odznaczeń strażakom. Najlepsi dostali nominacje na wyższy stopień. Uhonorowano też osoby zasłużone dla straży, w tym kapelanów, parlamentarzystów i samorządowców.

Nagrodę dla strażaka roku otrzymał dh Jerzy Kozikowski – strażak i franciszkanin. Doceniono jego działania, kiedy w czasie urlopu na Mazurach uratował jednego z uczestników wypadku drogowego i tym samym ocalił mu życie.

W trakcie uroczystości obecny był st. bryg. Bogdan Łasica – Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, który 4 maja uzyskał stopień nadbrygadiera (odpowiadający generałowi). Wraz z nim awansowano 5 komendantów wojewódzkich. Jest, jak wspomniano podczas uroczystości, pierwszym strażakiem z ziemi sochaczewskiej, który uzyskał tak wysokie stanowisko. Strażacy z Sochaczewa przekazali mu podczas uroczystości na pamiątkę obraz św. Floriana, patrona strażaków.

Na koniec wystąpiła Orkiestra OSP z Gąbina, która zagrała znane i lubiane utwory orkiestrowe. Jak zwykle najwięcej emocji wśród najmłodszych mieszkańców wzbudziła prezentacja sprzętu strażackiego – nie tylko najnowszego, ale też tego z Muzeum Straży w Niepokalanowie. W tym roku wielkim zainteresowaniem cieszyła się łódź patrolowa strażaków OSP Śladów.

BN

Fot. Bogumiła Nowak