Strona główna Iłów Sto kilometrów na stulecie

Sto kilometrów na stulecie

480
0
PODZIEL SIĘ

Na trasie z Płocka do Iłowa i z powrotem odbywała się w 8-9 czerwca kolejna edycja rajdu rowerowego „100 km na 100-lecie Niepodległości”. Organizatorami imprezy byli Międzyzakładowa Komisja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Płocku oraz Jan Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów.

 Uczestnicy rajdu rowerowego „100 km na 100-lecie Niepodległości” wyruszyli o godzinie 13.00 spod pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Płocku.

 Zapewne upalna, tegoroczna aura sprawiła, że tym razem było nieco mniej uczestników niż przed rokiem. Jednak ci, co pojechali nie żałowali. Trasa była ciekawa, a po drodze wiele atrakcji.

Na starcie rajdu w Płocku stanęło kilkunastu uczestników, wśród których był też wójt Jan Paweł Kraśniewski oraz Leszek Brzeski, płocki radny, a jednocześnie organizator i uczestnik wielu imprez krajowych i zagranicznych. Z Iłowa wyjechała ponadto grupa uczniów z placówek mieszczących się na terenie gminy wraz z opiekunami. Wystartowali w części rajdowych zmagań m. in. uczniowie ze SP w Giżycach z wychowawcami – Krystyną Wilczek i Tomaszem Kisiołkiem, dzieci z SP w Iłowie z Jolantą Kraśniewską oraz wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby z Załuskowa z opiekunem, Ewą Grzywacz. Młodzi rowerzyści dojechali do miejscowości Piotrkówek na terenie gminy Słubice, gdzie dołączyli do rowerzystów i z nimi dotarli do Iłowa.

Na trasie tegorocznego rajdu znalazł się m. in. cmentarz garnizonowy w Płocku, na którym są mogiły poległych w Wielkiej Wojnie 1914-1918 roku oraz Obrońców Płocka 1920 roku. Rowerzyści po drodze zahaczyli też o Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dobrzykowie, wybudowanym pod koniec XVIII wieku. Tam zatrzymali się na chwile i zwiedzili okolicę. Następna przerwa była przy Kapliczce w Świniarach, upamiętniającej wielką powódź z 2010 roku. Już na terenie ziemi iłowskiej uczestnicy rajdu zatrzymali się przy mogiłach żołnierzy, uczestników I wojny światowej w Oborach i Iłowie. Z tymi miejscami zapoznał ich Jakub Wojewoda, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Rajd Pierwszy dzień rajdu zakończył się przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie.

Na mecie na rowerzystów czekał poczęstunek zorganizowany w SP w Iłowie, przygotowany przez Mirosławę Krysztofiak i członków Szkolnego Koła Wolontariatu, jak również nocleg.

W niedzielę, 9 czerwca ekipa rajdowców z Płocka wyruszyła w drogę powrotną. Po drodze było zwiedzanie kościoła Ewangelickiego w Wiączeminie oraz msza św. w Troszynie Polskim.

BN

Fot. UG Iłów