Strona główna Edukacja Spotkanie z pisarzem w GBP w Teresinie

Spotkanie z pisarzem w GBP w Teresinie

414
0
PODZIEL SIĘ

Uczniowie Zespołu Szkół w Teresinie wzięli udział w spotkaniu z Jarosławem Górskim, polonistą, kulturoznawcą, pisarzem, krytykiem literackim, autorem artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki.

Spotkanie zorganizowane zostało przez panią Aleksandrę Starus dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. „Losy i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynu człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości – czytamy w uchwale Sejmu. – Więzień sowieckiego łagru, żołnierz Armii Andersa, uczestnik Bitwy pod Monte Cassino, emigrant, współpracownik „Kultury” i Radia Wolna Europa, zaangażowany w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej, ale przede wszystkim ceniony w Ojczyźnie i świecie autor książki „Inny świat.

Zapiski sowieckie”, poruszających opowiadań oraz „Dziennika pisanego nocą”. Uczniowie klas ITL, IITKL, IIITKLM z dyrektor Ewą Odolczyk i nauczycielkami Katarzyną Wróbel i Edytą Gałecką wzięli udział w poruszającej lekcji historii. W stulecie urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego uczniowie, którzy wśród obowiązkowych lektur czytają „Inny świat” tego autora, poznali ilustrowane zdjęciami, malarstwem, fragmentami literatury , bardzo szerokie konteksty ułatwiające zrozumienie książki: dzieje rosyjskiego systemu karnego, stalinowskich represji i systemu obozów pracy, czemu łagry służyły i kto w nich przebywał, jak Polacy znaleźli się w łagrach i jak część z nich (także Herlinga-Grudzińskiego) udało się stamtąd wydostać oraz jak wyglądało życie codzienne więźniów. Słuchacze dowiedzieli się, że społeczność więzień i łagrów była złożona z ludzi różnej narodowości, różnych grup społecznych i zawodowych. W większości to więźniowie polityczni, wśród nich byli Polacy, Gruzini, Uzbecy, Ukraińcy.

Śledząc ich losy jednostkowe i zbiorowe, autor interesuje się problemem wpływu obozu na człowieka. Śledzi zwłaszcza utratę godności ludzkiej za sprawą wyniszczającej pracy i głodu. Niejednokrotnie zastanawia się do jakich czynów zdolny jest nieszczęśliwy, poniżany człowiek. Zadaje sobie pytanie, gdzie jest kres poniżenia, dno człowieczeństwa. Uważa, że nie ma prawa osądzać poniżonych, a potępiać należy tylko sprawców nędzy ludzkiej. W powieści „Inny świat‘’ pisarz broni prawa każdego człowieka do wolności oraz niezależnej od warunków moralności.

Nikogo przy tym nie ocenia i nie osądza. Uczniowie z uwagą wysłuchali prelekcji Jarosława Górskiego niektórzy stwierdzili, że Gustaw Herling Grudziński opisuje tragedię w czasach przemocy i zaniku wyższych wartości i chętnie zgłębią poruszony w wykładzie temat czytając książki historyczne. Warto dodać, iż koordynatorką spotkania z ramienia ZS Teresin była Katarzyna Wróbel, szkolna bibliotekarka. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą czytelniczą Gminnej Biblioteki Publicznej i naszej szkolnej biblioteki. Zachęcamy do czytania wszystkich, każdy znajdzie coś dla siebie.

Marcin Odolczyk

fot. Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSpotkanie z lotką
Następny artykułNa drążku i na ziemi