Strona główna Brochów Spotkali się mieszkańcy wsi puszczańskich

Spotkali się mieszkańcy wsi puszczańskich

502
0
PODZIEL SIĘ

Już po raz trzeci odbył się Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich z terenu gminy Brochów. Organizatorami spotkania byli mieszkańcy Lasocina oraz Stowarzyszenie Konfraternia św. Rocha. Trzecia edycja Zjazdu odbyła się 16 czerwca.

– Ideą zjazdu jest integracja mieszkańców wsi, które znajdowały się w sąsiedztwie lub samym Kampinoskim Parku Narodowym, ale w wyniku wykupu gruntów przestały całkowicie istnieć lub uległy znacznemu wyludnieniu. Na terenie gminy Brochów takimi miejscowościami są na przykład Famułki Królewskie, Famułki Łazowskie, Krzywa Góra, czy Władysławów. W tym roku oddaliśmy głos samym mieszkańcom, którzy opowiedzieli nam, jak niegdyś żyło się na terenie Puszczy Kampinoskiej – wspomniała Marta Przygoda-Stelmach, prezes Konfraterni Św. Rocha.

Tegoroczny zjazd nieco różnił się od poprzednich spotkań. Jednym z najważniejszych elementów była inauguracja nowego projektu, którego uczestnikami są dawni mieszkańcy i ich rodziny. Inicjatorami zmiany formuły spotkań byli Katarzyna i Rafał Kosowscy. Zaproponowali, aby w jakiś sposób utrwalić te zjazdy i pamięć o wsiach puszczańskich.

Chcemy wydać publikację, która przybliży dzieje puszczańskich miejscowości z gminy Brochów oraz omówić sam proces wykupu gruntów, jego przebieg oraz wpływ na ochronę dziedzictwa przyrodniczego. Najważniejszym elementem publikacji będą pamiątki po dawnych mieszkańcach. Zachęcaliśmy, aby mieszkańcy przybyli na zjazd zabrali je ze sobą wraz ze zdjęciami. Niebawem opracujemy i ukaże się publikacja, która utrwali dzieje wsi puszczańskich. Na podstawie badań oraz zgromadzonego materiału zostaną również wydane opracowania edukacyjne dla uczniów z terenu gminy Brochów, a sama puszcza wzbogaci się o nowy szlak turystyczny – dodała Marta Przygoda-Stelmach.

Przybyli udostępniali swe pamiątki w specjalnym punkcie Archiwum Puszczańskiego Gminy Brochów, gdzie po wypełnieniu formularzy wpisywali się do projektu. Ci, którzy mają pamiątki, a nie przywieźli ich na Zjazd, mogli też się zgłosić i dostarczyć je już po imprezie.

W części artystycznej Zjazdu tradycyjnie wystąpiły dzieci i młodzież ze szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie. Specjalnym gościem w tym roku był Zespół Ludowy Ożarowiacy z Domu Kultury Uśmiech w Ożarowie Mazowieckim, który wykonał pieśni i tańce z Mazowsza. Najmłodsi zaś mogli bawić się w Kąciku Zabaw Puszczańskich. Podobnie jak w ubiegłym roku, przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Enjoy Leoncin. Przedstawili oni swój projekt „Wspólnie budujemy łódź. Rekonstrukcja tradycyjnego bata wiślanego”. Patronat nad Zjazdem objął Kampinoski Park Narodowy oraz Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

BN

Fot. Konfraternia Św. Rocha