Strona główna Sochaczew miasto Sochaczewska fundacja tropi zaginionych

Sochaczewska fundacja tropi zaginionych

989
0
PODZIEL SIĘ

 

 Fundacja Na Tropie, to jedna z wielu organizacji pozarządowych, która ma swoją siedzibę w Sochaczewie. Mimo tego bardziej znana jest na terenie Polski niż w rodzinnym mieście. Działalnością przez nią prowadzoną zajmują się bardzo często media ogólnopolskie. My piszemy o Fundacji po raz pierwszy, chociaż mieści się w naszej redakcji.

Grupa inicjatywna Fundacji została nieformalnie założona w 2015 roku, zaś zarejestrowano ją w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2017 roku i od początku zajmuje się głównie poszukiwaniem osób zaginionych.

– Chociaż statutowy zakres działań jest znacznie szerszy, to na razie koncentrujemy się na działaniach poszukiwawczych – zaznacza Janusz Szostak, który jest fundatorem i prezesem Fundacji na Tropie. – Jesteśmy   jedną z kilku organizacji pozarządowych w Polsce, które zajmują się czynnym poszukiwaniem osób zaginionych.   Jesienią rozpoczniemy także akcje edukacyjne i informacyjne związane z zaginięciami i porwaniami dzieci, oraz na temat depresji. Ta choroba jest przyczyną bardzo wielu zaginięć i często samobójstw. W tym roku tylko na terenie naszego powiatu mieliśmy dwa takie przypadki.

Fundacja Na Tropie zajmowała się do tej pory ponad 100 sprawami, między innymi zaginięciem Iwony Wieczorek, Ewy Tylman, Mateusza Żukowskiego, Eweliny Bałdygi, Dominiki Paćkowskiej, Adriana Dudka czy też zaginięciami sochaczewian, m.in. Marzeny Cichockiej czy Antoniego Konadora. Wiele z tych spraw zostało opisanych w książce Janusza Szostaka „Urwane ślady”, która ukazała się w ubiegłym tygodniu.

Obecnie Fundacja prowadzi akcję poszukiwania ciała Joanny Gibner w jeziorze Dywickim. 23 lata temu tę 23-latkę utopił w jeziorze jej mąż. Fundacja wraz z ekipą nurków prowadzi przeszukanie dna jeziora. Jest duża szansa, że pomimo upływu czasu, szczątki kobiety zostaną odnalezione.

W Fundacji, która ma swoje struktury w całej Polsce, działa obecnie blisko 60 osób. Kilkanaście z nich spotkało się w dniach 21-23 czerwca na szkoleniu w „Dolinie Słońca” w Piaskach Królewskich. Omawiano m.in. organizowanie i prowadzenie poszukiwań, zasady współpracy z policją oraz z innymi służbami. Wymieniano się doświadczeniami związanymi z działaniami poszukiwawczymi. Przeprowadzono także symulację poszukiwania zaginionego dziecka w puszczy, które oczywiście zakończyło się sukcesem.

Natomiast Jan „Majami” Fabiańczyk – były policjant kryminalny i pierwowzór głównego bohatera z „Pitbulla” Patryka Vegi – który współpracuje z fundacją, opowiadał, jak wyglądają poszukiwania osób zaginionych oraz porwanych od strony policji.

Fundacja w najbliższym czasie prowadzić będzie wiele działań poszukiwawczych oraz akcji na terenie całej Polski. Mieszkańcy naszego powiatu, którzy chcieliby włączyć się działanie Fundacji, mogą zrobić to przez profil na Facebooku Fundacja Na Tropie Wolontariusze.

Michał Jasman

fot.archiwum