Strona główna Sochaczew miasto Sochaczew wraca nad Bzurę

Sochaczew wraca nad Bzurę

540
0
PODZIEL SIĘ

W tym tygodniu powinny się zakończyć prace związane z zagospodarowaniem terenów nad Bzurą. Po prawie pięćdziesięciu latach miasto znów powróciło nad rzekę.

Inwestycja warta 13 776 000 złotych została zrealizowana na zlecenie miejskiego samorządu przez firmę Sochbud, powstały ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż wzgórza zamkowego i skarpy oraz nabrzeża Bzury.

Projekt składał się z trzech elementów, w tym dwóch oznaczających pełną przebudowę terenów nad Bzurą, obszaru sięgającego od styku ulicy Podzamcze z Traugutta, aż po plażę miejską i przystań kajakową.

W pierwszym etapie przebudowana została ulica Podzamcze, na której wymiano nawierzchni i przywrócono jej historycznego przebiegu. Powstał także pas postojowy dla samochodów, a sama ulicy została przedłużona do rzeki, gdzie znajduje się mały placyk z ławkami. Tam też trafił pomnik ofiar II Wojny Światowej przeniesiony z ulicy Traugutta.

Z kolei drugi etap prac obejmował obszar leżącym między ulicami Podzamcze a Moniuszki. Został on przeznaczony pod rekreację. Powstały tu ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż wzgórza zamkowego i skarpy oraz nadbrzeża Bzury. Zamontowano również ławki, wiaty rekreacyjne z oświetleniem oraz latarnie. Będzie tu można pograć w piłkę plażową, wykąpać się pod okiem ratownika, wypożyczyć kajak czy poopalać.

Konsekwentnie wdrażamy projekt, który opracowany został na przełomie 2014 i 2015 roku. Od początku mówiliśmy, że ze względu na jego skalę, prace podzielimy na kilka etapów. Pierwszym była plaża z kąpieliskiem, boisko do siatkówki i pomost dla kajaków, a teraz powstały tereny rekreacyjne, a pod koniec października zakończy się budowa nowej przystani – podkreśla Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

I właśnie trwająca obecnie budowa nowej przystani będzie ostatnim elementem związanym z zagospodarowaniem tego terenu. Jak już informowaliśmy, nowa przystań powstająca w miejscu wybudowanej w latach trzydziestych ubiegłego wieku stanicy, będzie budynkiem jednopiętrowym. Na dole znajdzie się hangar i magazyn na sprzęt pływający, a nad nim powstanie kawiarnia.

Zmieni się także samo otoczenie przystani, gdzie powstanie placyk o powierzchni 380 m kw. i parking o powierzchni 420 m. kw. Do samej stanicy oraz znajdującej się obok niej plaży miejskiej będzie można dojechać samochodem, Stanie się to możliwe dzięki planowanej przebudowie drogi schodzącej po skarpie od ulicy Moniuszki do przystani.

Przypomnijmy, że pierwsze próby zagospodarowania terenów nad Bzurą zostały podjęte w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wtedy wybudowano pierwszą przystań. Jednak dalsze przerwał wybuch wojny. Po jej zakończeniu odbudowano przystań i przystąpiono do tworzenia parku nad Bzurą, sadząc drzewa i wytyczając alejki spacerowe. Jednak realizacja tego projektu zakończyła się fiaskiem. W połowie lat siedemdziesiątych XX wieku spłonęła przystań, a Bzura stała się tak brudna, że wypoczynek nad nią stał się niemożliwy.

Jerzy Szostak

Fot. archiwum