Strona główna Chodaków Podniebne trasy w Chodakowie

Podniebne trasy w Chodakowie

653
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w tym miesiącu powinniśmy poznać firmę, która na zlecenie Urzędu Miejskiego zaprojektuje i wybuduje park linowy w Chodakowie. Sam obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec września.

W ubiegłym tygodniu Urząd Miejski ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy parku linowego na terenie stadionu KS Bzura. Kto go zbuduje, w ramach tegorocznej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, dowiemy się 11 czerwca.

Dwie trasy i plac

Mający powstać w Chodakowie park linowy, będzie się składał z dwóch tras linowych o zróżnicowanych poziomach trudności z indywidualnym systemem asekuracji ciągłej oraz linowego placu zabaw. Główne trasy zostaną zamontowane na rosnących na tym terenie drzewach oraz na wkopanych w ziemię podporach. Natomiast linowy plac zabaw dla najmłodszych będzie osobną konstrukcją.

Opracowana koncepcja zakłada, że kompleks linowy ma być zbudowany tak, aby był dostępny dla jak największej liczby użytkowników i umożliwiał zabawę całym rodzinom. Taką zabawę mają umożliwić różne wysokości, na których zostaną zamontowane elementy parku, oraz zróżnicowany stopień trudności, co pozwoli na przełamywanie barier lęku wysokości i oswajania się z nią.

Dla   najmłodszych

Sam park będzie się składać z 2 tras. Pierwsza z nich to trasa „Zielona” o długości 80 metrów. Będzie ona przeznaczona dla osób w wieku od 6 lat do 12 lat i wzroście min. 120 cm. Jej konstrukcja będzie się składała z drewnianych platform o wymiarach nie mniejszych niż 120 na 120 cm oraz 10 przeszkód linowych różnego typu. Do tego dojdzie zjazd tyrolski, zlokalizowany na końcu trasy. Trasa będzie przebiegała na wysokości 2-3 metry nad ziemią. Długość poszczególnych przeszkód ma wynosić od 4-11 metrów, a długości zjazdu to 19,6 metra.

Dodajmy, że użytkownicy przed wyruszeniem na trasę zostaną w celu zapewnienia bezpieczeństwa wyposażeni w sprzęt ciągłej asekuracji, chroniący przed upadkiem z wysokości. Inaczej mówiąc, rozpoczynając podniebny spacer, przyłączymy swój karabinek do asekuracyjnego systemu lin i będzie można go odpiąć dopiero po pokonaniu trasy.

Zabawa dla dorosłych

Drugą trasą, tym razem dla bardziej zaawansowanych wiekowo, będzie trasa „Czerwona”. Zostanie ona zawieszona na wysokości 5-6 metrów nad ziemią. A jej konstrukcja zostanie wykonana z drewnianych platform i 10 przeszkód linowych o różnej konfiguracji oraz zjazdu tyrolskiego. Podobnie jak w przypadku użytkowników trasy zielonej, także i ci korzystający z czerwonej zostaną wyposażeni w sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą budowy w Sochaczewie parku linowego w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego jest radny powiatowy Daniel Janiak.

– Bardzo się cieszę, że został już ogłoszony przetarg, mający wyłonić wykonawcę na budowę parku linowego w Sochaczewie. Z niecierpliwością czekam na realizację i otwarcie parku, mocno trzymam kciuki za tę inwestycję. Myślę, że kciuki trzymają również wszyscy, którzy głosowali na ten projekt w Budżecie Obywatelskim. Przypomnę, że mój pomysł zdobył aż 796 głosów. Cieszę się, że w tym roku w Sochaczewie pojawi się miejsce, w którym będzie można aktywnie spędzić czas z całymi rodzinami. Będzie to również nowa atrakcja dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasze miasto. Już teraz zachęcam wszystkich do odwiedzania parku linowego w Sochaczewie, dobra zabawa i ekstremalne przeżycia gwarantowane – powiedział nam Daniel Janiak.

Jerzy Szostak

Fot. UM Sochaczew