Strona główna Teresin Osiemnaste spotkanie kolbiańskie

Osiemnaste spotkanie kolbiańskie

475
0
PODZIEL SIĘ

Część robocza oraz wspólna wizyta w Auschwitz, to dwa główne elementy programu XVIII Zjazdu Gmin związanych z życiem św. Maksymiliana Marii Kolbe, który odbył się pod koniec maja. Tym razem rolę gospodarza pełnił Oświęcim.

Potocznie zwany Związkiem Gmin Kolbiańskich czy Maksymilianowskich jest dobrowolnym stowarzyszeniem czterech gmin: Gminy Teresin, Miasta Oświęcim, Miasta Pabianice oraz Miasta Zduńska Wola. Związek jest powołany w celu podejmowania wspólnych przedsięwzięć promujących jego członków poprzez upowszechnianie miejsc związanych z życiem i kultem osoby św. Maksymiliana M. Kolbe. Okazją do zorganizowania spotkania w Oświęcimiu była 78. rocznica przewiezienia o. Kolbego z więzienia na warszawskim Pawiaku do KL Auschwitz.

W Oświęcimiu Gminę Teresin reprezentował wicewójt Marek Jaworski oraz o. Zdzisław Dzido i o. Jacek Staszewski z Klasztoru w Niepokalanowie. Najważniejszą częścią sesji roboczej Zjazdu było sprawozdanie Zarządu z działalności 2018 roku i udzielenie absolutorium. Podjęto też uchwały m.in. o dofinansowaniu III Ogólnopolskiego Spotkania „Małych Rycerzy”   w Niepokalanowie i IV Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kobiańskich czyli Maksymilianalia ‘2019. Decyzją Związku przyznano patronat nad Otwartym Turniejem Szachowym, który w Teresinie od kilku lat organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin „Impuls”. Dyskutowano również o planach na najbliższą przyszłość. Niewykluczone, że wkrótce Związek odwiedzi też inne miejsca, które odegrały ważną rolę w życiu św. Maksymiliana Patrona Związku. Pojawiły się propozycje dotyczące Lwowa (nowicjat u franciszkanów) i Grodna (klasztor i siedziba wydawnictwa). Ponadto podczas dyskusji padł ciekawy pomysł włączenia środowisk kolbiańskich w Polsce w inicjatywy Związku, w tym integracji szkół im. św. Maksymiliana Kolbego,a także rozszerzenia na skalę ogólnopolską gminnego konkursu „Matematyka na Maksa”. Przedsięwzięcie to jest organizowane przez Szkołę Podstawową w Teresinie.

Delegaci podczas Zjazdu odwiedzili Auschwitz, gdzie złożyli wiązanki kwiatów, oddali hołd pomordowanym i modlili się przy Ścianie Straceń oraz w Celi Śmierci o. Maksymiliana. Uczestniczyli również w XXXVIII sesji kolbiańskiej zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDebata w rocznicę czerwca
Następny artykułStrzelecka frajda