Strona główna Nowa Sucha Ortograficzna batalia

Ortograficzna batalia

387
0
PODZIEL SIĘ

Od siedmiu lat Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Suchej organizuje konkurs Mistrz Ortografii. W zmaganiach z zawiłościami języka polskiego biorą udział uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy. Najpierw odbywają się eliminacje w poszczególnych placówkach, a wyłonieni w ich wyniku zwycięzcy przystępują do konkursu gminnego. Tegoroczny finał odbył się 21 maja.

W młodszej grupie wiekowej – klasy IV-VI szkół podstawowych wystartowało 11 osób, w klasach VII-VIII i klasach III gimnazjalnych – 7 osób. Po sprawdzeniu prac okazało się, że Jakub Wysocki (SP Kozłów Szlachecki) i Szymon Świderski (SP Kozłów Biskupi) mają porównywalną liczbę błędów, to jest zrobili ich najmniej w całej grupie. Zgodnie z regulaminem przeprowadzono więc dogrywkę. Ta nie przyniosła rozstrzygnięcia. Ostatecznie, decyzją Komisji Konkursowej, postanowiono przyznać dwa równorzędne tytuły Mistrza Ortografii. Taki przypadek miał miejsce po raz pierwszy w historii tego konkursu.

Drugie miejsce zajął Wiktor Pietrasiak (SP Nowa Sucha), a trzecie Milena Kędzior (SP Kurdwanów). Drużynowo Mistrzem Ortografii została Szkoła Podstawowa w Kozłowie Szlacheckim. Nieco słabiej wypadła grupa starsza, w której nie przyznano nagród i tytułów. Dwa wyróżnienia przypadły Aleksandrze Orlikowskiej (SP Kozłów Biskupi) i Wiktorii Kubalak (SP Kurdwanów).

Obecny na konkursie Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha, przypominał o znaczeniu czytania w kontekście umiejętności językowych. Z kolei Elżbieta Sławek, organizatorka dyktanda i dyrektor gminnej biblioteki, wręczając uczestnikom nagrody książkowe, zachęciła do korzystania z księgozbioru. Obiecała też kolejne edycje konkursu ortograficznego.

oprac. BN

Fot. GBP Nowa Sucha