Strona główna Żelazowa Wola Muzyczny piknik u Chopina

Muzyczny piknik u Chopina

455
0
PODZIEL SIĘ

Tematem przewodnim jubileuszowej już dziesiątej edycji Dnia Dziecka w Żelazowej Woli „Rozśpiewany park!” były pieśni z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, a także rola śpiewu w twórczości fortepianowej Fryderyka Chopina. Impreza odbyła się w niedzielę 2 czerwca na terenach parkowych w Muzeum Fryderyka Chopina. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objęła Agata Kornhauser-Duda, żona prezydenta RP.

Turyści przybyli do Żelazowej Woli bardzo licznie,   także z dalszych zakątków Polski – Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Warszawy. Sporo było turystów m.in. z USA, Francji oraz jak zwykle Chińczyków i Japończyków, którzy są wielkimi pasjonatami muzyki chopinowskiej.

Tegoroczne świętowanie miało iście piknikowy charakter. Trawniki zasłane były kocami, na których rozsiadły się całe rodziny. W tym czasie dzieci hasały wkoło, rozwiązując grę terenową, w której do wygrania były atrakcyjne nagrody, m.in. plecaczki, książeczki oraz niezliczona ilość gadżetów.

Kaligrafia i wianki

Zabawa na terenie parku w Żelazowej Woli rozpoczęła się już po godzinie 10.00. Przy pawilonie Etiuda ruszyły warsztaty kaligrafii, czyli sztuki pięknego, zdobionego pisania. Ich przedmiotem był słynny autograf Fryderyka Chopina, a także słowa z pieśni XIX-wiecznych pieśni zapisane kaligraficznie. Choć było to trudne zadanie, pociągnąć piórem po śladzie autografu, to jednak cieszyło się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

Oblężone było miejsce, gdzie plecione były wianki. Pomysłów i stylizacji nie brakowało. Najbardziej wykazywały się mamy, które chciały swe pociechy pięknie przystroić, aby na koniec móc zrobić im zdjęcie w stylowych ramach. Choć chłopcy mogli robić kwiaty do butonierki, to jednak nie byli tym specjalnie zainteresowani.

Niesłabnącym powodzeniem od lat cieszą się zajęcia w szklarni. Tam dzieci mogą poznać różne rośliny. Potem sadzonki, które zasadziły, zabierały do domów. Uczono też dzieci pierwszej pomocy medycznej oraz robienia kartonowego modelu dworu polskiego.

Była też Strefa Malucha z górą różnorodnych klocków, gdzie najbardziej wykazywali się tatusiowie. A dla niemowlaków i dzieci do lat 3 przygotowano zajęcia umuzykalniające.

Muzyka i relaks

Sporym powodzeniem cieszyły się recitale fortepianowe, które trwały nieprzerwanie przez cały czas imprezy w Głównej Alei. Koncertowali tam uczniowie szkół muzycznych i laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Na Scenie Letniej w tym samym czasie odbyły się warsztaty śpiewu utworów Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Warsztaty te w formie zabawy, prowadzone z humorem przyciągały tłumy. Dodatkową atrakcją w czasie krótkich przerw dla maluchów było podkarmianie rybek w stawie i podziwianie lilii wodnych.

Szczególnym wzięciem cieszyły się warsztaty muzyczno-teatralne „Rymy dziecięce” oraz   z czytania literatury dziecięcej, które urządzono w Altanie na Kępie. Trudno było się tam jednak dopchać. Na zmożonych upałem w chłodzie sali kinowej w pawilonie Etiuda czekała filmowa adaptacja „Halki” Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej oraz „Straszny Dwór” tegoż kompozytora, w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego.

W czasie Dnia Dziecka losowano bilety na festiwal „Chopin i Jego Europa”. Sporo nowych niespodzianek w postaci pamiątkowych gadżetów przygotowały stoiska w sklepiku na terenie Muzeum i w jego okolicy.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak