Strona główna Sochaczew miasto Miliony na wojenny cmentarz

Miliony na wojenny cmentarz

351
0
PODZIEL SIĘ

W Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie we wtorek, 18 czerwca, odbyło się podpisanie ważnej dla Sochaczewa umowy. Dotyczy ona przekazania 2,6 mln złotych z nadwyżki budżetowej państwa na renowację cmentarza wojennego w Trojanowie.

Umowę podpisali Zdzisław Sipiera – wojewoda mazowiecki i Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, w obecności posła Macieja Małeckiego i Piotra Oleńczaka – pełnomocnika ds. miejsc pamięci narodowej i osób represjonowanych, oraz Jolanty Brzóski – skarbnik miasta.

Czasu jest mało, ale jak zapewniał burmistrz, samorząd zrobi wszystko, aby inwestycja była gotowa na obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą.

Sochaczewska nekropolia to największy cmentarz wojenny żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku na terenie Polski. Powstał w latach 1940–1952. Spoczywa na nim 3693 żołnierzy WP, ofiary cywilne oraz żołnierze Armii Krajowej polegli pod wsią Bronisławy. Do tej pory znanych i upamiętnionych na tabliczkach epitafijnych jest tylko 160 żołnierzy. Pracownikom Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą udało się zidentyfikować w sumie 534 osoby, których nazwiska zostaną upamiętnione.

Prace remontowe obejmą m.in. przebudowę ogrodzenia obiektu od strony zachodniej; wymianę utwardzenia nawierzchni; wymianę 287 krzyży na krzyże granitowe wraz z montażem. Wymienionych zostanie 287 tabliczek epitafijnych na grawerowane tabliczki epitafijne wykonane ze stali, wzorowane na żołnierskich znakach tożsamości z 1931 roku. Zostanie również dokonana weryfikacja w Centralnym Archiwum Wojskowym listy osób pochowanych na nekropolii. W planach jest także modernizacja kwatery wojennej żołnierzy AK poległych w miejscowości Bronisławy poprzez wykonanie repliki mogiły z granitu oraz wymiana tablic na monumentach na nowe ze zaktualizowaną treścią.

UM/jur

Fot.: UM Sochaczew

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTygrysice za podium
Następny artykułPora na kruszenie