Strona główna Wyszogród Jubileusz Dni Wisły za nami

Jubileusz Dni Wisły za nami

464
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku mieszkańcy Wyszogrodu bawili się na 40. Dniach Wisły. Imprezy odbywały się przez trzy dni i każdy mógł coś w nich znaleźć dla siebie. Atrakcji nie zabrakło, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Pierwszy dzień rozpoczął się już po godzinie 10.00 w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej konferencją naukową pod hasłem „Wyszogród – Mazowiecki ośrodek władzy”. W pierwszej części głos zabrał Leonard Sobieraj – dyrektor Muzeum Mazowieckiego Płockiego. Wspomniał o szansach rozwoju muzeum w Wyszogrodzie, które jest już filią muzeum płockiego. To daje większe możliwości nie tylko finansowe, ale też pojawienia się ciekawych ekspozycji i imprez. Potem dr Andrzej Moszczyński z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN mówił na wybrane tematy dotyczące odkryć osady w Wyszogrodzie. W kolejnej części sesji naukowej głos zabrali – dr hab. Artur Różański z Uniwersytetu om. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który mówił o osadzie w Drwałach oraz dr Tomasz Olszacki z wydziału archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, który przedstawił stan badań archeologicznych oraz analizy historyczne dotyczące wyszogrodzkiego zamku. Dr Olszacki kierował pracami wykopaliskowymi na wzgórzu zamkowym.

Tego samego dnia były imprezy lżejszego kalibru. Mieszkańcom zaoferowano Festiwal Piosenki Turystycznej „Dźwiękospacery po Mazowszu”. Na finał wieczoru zagrał zespół szantowy EKT Gdynia.

Następny poranek rozpoczęły zawody wędkarskie dla dzieci, a po nim Turniej Dzikich Drużyn o Puchar Burmistrza. Po tych emocjach uroczystego otwarcia Dni Wisły dokonały Iwona Gortat – burmistrz Wyszogrodu, oraz Barbara Dominikiewicz – przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Wyszogród. Od tego momentu aż po późne godziny nocne sceną zawładnęły zaproszone gwiazdy. Jako pierwsza na scenie była „Druga Maryla”, czyli pan naśladujący w sposób nieco kabaretowy Marylę Rodowicz. Następnie pojawił się zespół z Gostynina „Nowa Kultura”, znany już wyszogrodzianom z wcześniejszego uczestnictwa w Dniach Wisły. Artyści w składzie: Paweł Kołodziejski, Marcin Osmolak, Piotr Koprowicz, Łukasz Trojanowski, Mariusz Peda, Tomasz Owczarczyk, Justyna i Mateusz Skrzeczkowscy, Dariusz Szadkowski i Maciej Milczarek, zagrali w rytmach reggae. Niemałą atrakcja było dołączenie do grupy Huberta Więckowskiego, dyrektora Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Wyszogrodzie, świetnego muzyka i wcześniej solisty tego zespołu.

Potem na scenie pojawiły się kolejno zespół Imperium, grupa Extazy oraz Felicjan Andrzejczak, który przez krótki czas występował w zespole Budka Suflera, a teraz śpiewa solo. Na zakończenie wieczoru wystąpił zespół disco polo Capri.

Drugi dzień upłynął pod znakiem imprez piknikowo–rodzinnych. Rozstrzygnięto turniej wędkarski dla dorosłych o Puchar Burmistrza. Na scenie popisywali się uczniowie i przedszkolaki z gminnych i miejskich placówek. Wystąpił zespół Retro oraz grupa taneczna Mavilena. Imprezę zakończyła potańcówka z DJ-em.

Przez cały czas imprezy były stoiska z rękodziełem i łakociami domowego wyrobu, dmuchane miasteczko dla maluchów i mała gastronomia.

BN

Fot. UGiM Wyszogród