Strona główna Mazowsze Jubileusz 100-lecia

Jubileusz 100-lecia

429
0
PODZIEL SIĘ

Mieszkańców okolicznych gmin zaprosili ojcowie z klasztoru w Parafii Nawiedzenia najświętszej Marii Panny przy Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach kolo Wiskitek.

Kościół istnieje tam od ponad 270 lat, Jednak parafia została erygowana dopiero po I wojnie światowej, 3 kwietnia 1919 r. przez kardynała Aleksandra Kakowskiego. Z wdzięczności za powołanie parafii mieszkańcy Miedniewic i księża archidiecezji warszawskiej prowadzący parafię, wznieśli przed kościołem figurę Chrystusa dźwigającego krzyż.

W tym roku obchodzony jest jubileusz 100-lecia erygowania parafii w Miedniewicach. Po 100 latach, 23 czerwca, tę samą, lecz odnowioną figurę poświęcił biskup Franciszek Dziuba. W uroczystościach brał udział również biskup Wojciech Osmal. Obecni byli także ojcowie franciszkanie oraz samorządowcy z powiatu i gminy z Rafałem Miturą, wójtem gminy Wiskitki, który wsparł finansowo odrestaurowanie figury. Uroczystości rozpoczęły się o 17.30. W asyście ministrantów, OSP, przedstawicieli rady parafialnej i kapłanów biskup Dziuba udał się na plac kościelny przed pomnik Jezusa z krzyżem, który został ponownie poświęcony. Potem procesja udała się do świątyni, gdzie przy ołtarzu został odsłonięty obraz Matki Bożej. Przewodniczący rady parafialnej, Wojciech Jankowski przeczytał krótką historię parafii i jej proboszczów. O godzinie 18.00 odbyła się uroczysta Msza św., która była transmitowana przez Radio Niepokalanów. Po mszy program słowno-muzyczny przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach. Na koniec zaproszono obecnych na jubileuszowe ciasto przy krużgankach.

Drugiego dnia świętowania biskup Wojciech Osial udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży i razem z parafianami dziękował Bogu za 100-lecie parafii, która stała się schronieniem dla zakonników i miejscem wypraszania wielu łask.

 BN

Fot. Gosc.pl łowicki