Strona główna Edukacja Historyczny wspomnień czar z Garbolewskim

Historyczny wspomnień czar z Garbolewskim

332
0
PODZIEL SIĘ

30 maja 2019 roku ZS CKP, potocznie zwany Osiemdziesiątką, lub od nazwiska patrona szkoły Garbolewskim, we współpracy z Powiatowym Zespołem Edukacji w Sochaczewie i Starostwem Powiatowym, zorganizował Powiatowo–Miejską Grę Uliczną pod hasłem „Historyczny wspomnień czar”.

Do udziału w zabawie zostały zaproszone sochaczewskie instytucje, których przedstawiciele, zgodnie z zamysłem organizatorów, mieli w ten nietypowy sposób promować miasto i instytucje, które ich delegowały.

Celem gry było również upowszechnianie wiedzy z zakresu historii miasta Sochaczew, przybliżenie sylwetki Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego – patrona szkół w ZS CKP w Sochaczewie, kształtowanie postaw prospołecznych i aktywnej postawy wobec dziedzictwa kulturowego, a także integracja społeczności lokalnej. Spośród kilkunastu zaproszonych instytucji, na udział w grze zdecydowało się tylko 5 (Uniwersytet Trzeciego Wieku, Starostwo Powiatowe, Związek Harcerstwa Polskiego, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 4) i organizator – ZS CKP, który był reprezentowany przez 2 drużyny – uczniów i pracowników.
Gra rozpoczęła się o godzinie 9.00 w budynku ZS CKP. Uczestników powitała pani dyrektor ZS CKP Julia Jakubowska oraz pani Urszula Opasiak – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, reprezentująca Starostwo Powiatowe. Po części oficjalnej nadszedł moment oczekiwany przez uczestników. Panie Justyna Bednarek i Anna Świnoga przedstawiły regulamin, przeprowadziły losowanie kolorów, służących oznakowaniu grup i rozdały pakiety startowe. Każdy z nich zawierał mapę Sochaczewa z zaznaczonymi lokalizacjami, do których zespoły musiały dotrzeć, wskazówki, według których odnajdywały agentów, rozdających zadania oraz instrukcję dla zawodników i kartę gry. Każda drużyna musiała dojść do 5 miejsc, wykonać 10 zadań i zmieścić się w określonym czasie 2 godzin. Punktowana była poprawność i czas wykonania zadań. A te były bardzo zróżnicowane, o co postarały się ich pomysłodawczynie – panie Justyna Bednarek i Anna Świnoga. W każdym punkcie trzeba było zmierzyć się z zadaniem teoretycznym, odnoszącym się do historii miasta ( min. puzzle, po ułożeniu których ukazywało się konkursowe pytanie, krzyżówka, rebus, rozpoznawanie obiektu po zdjęciu) oraz zadaniem praktycznym (gra w kapsle, robienie na drutach, szycie, rzut granatem do celu), które stanowiło nawiązanie do dawnych przedmiotów nauczania w klasie, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli, o profilu gospodarstwo domowe, która była prowadzona w ZS CKP przed wielu laty.
O godzinie 11.30, gdy dotarły już wszystkie drużyny i zostały podliczone punkty, wszyscy uczestnicy zebrali się w sali gimnastycznej, w której odbyło się ogłoszenie wyników i omówienie gry miejskiej. Triumfatorami została drużyna pracownicy ZS CKP, którą tworzyły panie Anna Bargieł, Alicja Bugaj, Katarzyna Durczak Kuźmińska i Agnieszka Siepka. Drugie miejsce zajęła drużyna uczniowie ZS CKP, w składzie pani Iwona Stachlewska (opiekun z ramienia Samorządu Szkolnego), Karolina Kucharska, Karol Siejka i Paulina Szyprowska, a trzecie miejsce zdobyła drużyna Uniwersytet Trzeciego Wieku, reprezentowana przez panie Mirosławę Czerniachowską, Małgorzatę Muśko, Izabelę Nalej i Jadwigę Urbaniak. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe, które wręczyła pani dyrektor Julia Jakubowska. Na koniec uroczystości pani dyrektor podziękowała pani wicedyrektor Lucynie Sobieraj i paniom Justynie Bednarek, Dorocie Golis, Grażynie Mroczkowskiej, Magdalenie Osińskiej, Iwonie Pakulskiej, Annie Świnoga i Magdalenie Szczepańskiej, które zainicjowały, zorganizowały i przeprowadziły Powiatowo – Miejską Grę Uliczną pod hasłem „Historyczny wspomnień czar”.
M. Sz.
zdjęcia – Szkolne Koło Fotograficzne