Strona główna Sochaczew miasto Historyczna umowa podpisana

Historyczna umowa podpisana

446
0
PODZIEL SIĘ

Niewątpliwie 6 czerwca 2019 roku przejdzie do historii miasta. Tego dnia burmistrz zawarł ostatnią z serii umów związanych z rewitalizacją ruin sochaczewskiego zamku i całego obszaru wokół nich. W sumie na zagospodarowanie tych terenów miejski samorząd przeznaczył prawie 40 milionów złotych.

Podpisana dzisiaj umowa nie tylko finalizuje trwające od wielu lat prace związane z powrotem miasta nad rzekę. Jest także spełnieniem marzeń wielu pokoleń mieszkańców Sochaczewa, którzy marzyli o tym, aby ta część miasta znowu zaczęła tętnić życiem – powiedział Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, podczas podpisywania umowy z firmą Soch-bud na budowę nowego amfiteatru. Koszt inwestycji to 13 877 000 złotych i zostanie ona zrealizowana do września przyszłego roku. Dodajmy, że całkowite koszty prowadzonych prac związanych z rewitalizacją wzgórza zamkowego, zagospodarowaniem terenów nad Bzurą i rewitalizacją parku F. Chopina wyniosą prawie 40 mln zł.

Uratować zamek

Pierwsze prace związane z rewitalizacją zamku i zagospodarowaniem terenów nad Bzurą rozpoczęto w 2009 r. Wtedy to londyńska firma Ove Arup & Partners International Limited –  na zlecenie miejskiego samorządu – przygotowała projekt umocnienia wzgórza zamkowego. Przypomnijmy, że Ove Arup & Partners to jedno z czołowych biur architektonicznych na świecie, której architekci pracowali m.in. nad projektem Złotych Tarasów w Warszawie, stadionu olimpijskiego w Pekinie oraz uznawanym za cud architektury XX wieku, gmachem opery w Sydney.

Same prace związane z umocnieniem wzgórza prowadzono w latach 2012-2013. A inwestycja, której koszt wyniósł prawie 4,6 mln zł, została zrealizowana przez firmę Skanska. W ramach prowadzonych prac nie tylko umocniono samo wzgórze zamkowe, ale również zabezpieczono, w postaci trwałej ruiny, pozostałości murów zamkowych. Zaś obiekt został udostępniony zwiedzającym.

 Krok ku rzece

Kolejny etap prac nastąpił w 2014 r. Wtedy to miasto przystąpiło do sporządzania najpierw koncepcji, a następnie dokumentacji technicznej zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego. Przetarg na jej sporządzenie wygrało i tym razem liczące się w świecie biuro architektoniczne – firma Heinle Wischer und Partner Architekci, którego architekci zaprojektowali m.in. wioskę olimpijską w Monachium.

Za niespełna 200 tysięcy złotych jej architekci opracowali projekt przebudowy ul. Podzamcze, nowy amfiteatr, budynek przystani, nadrzeczne bulwary oraz tereny rekreacyjne w tym plażę miejską. Same prace projektowe zakończyły się w 2015 roku.

Dodajmy, że zaproponowana przez firmę kwota była bardzo niska i wynikała z faktu, że firma w swoich realizacjach nie miała jeszcze takiego projektu i chciała się sprawdzić. Sama realizacja inwestycji miała nastąpić rok później. Jednak z zaplanowanych plac udało się tylko wykonać plażę miejską.

Spełnianie marzeń

Powodem przełożenia inwestycji były intensywne opady, jakie nawiedziły Sochaczew. W ich wyniku doszło m.in. do osunięcia skarpy cmentarza przy ulicy Traugutta. A to oznaczało, że aby móc rozpocząć prace związane z zagospodarowaniem terenów nad Bzurą, miasto musiało najpierw umocnić skarpę cmentarza. Na ten cel wydano ponad 4,5 mln zł, które pozyskano z narodowego funduszu ochrony środowiska, a same prace związane z budową muru oporowego zakończono w 2017 roku.

Nie oznacza to jednak, że w tym czasie miejski samorząd nie robił nic, aby ta część miasta zmieniła swoje oblicze. Przystąpiono między innymi do projektowania renowacji parku im. Fryderyka Chopina zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie terenów nad Bzurą. Park został przebudowany w latach 2018-2019 za kwotę 2,2 mln zł, a większość środków na ten cel miasto pozyskało z funduszy zewnętrznych.

Przełomem okazał się 2018 rok. Wtedy to w ramach projektu „Sochaczew od (Nowa)” firma Soch-Bud – na zlecenie miasta -przystąpiła do przebudowy ul. Podzamcze, budowy bulwarów nad Bzurą oraz budowy przystani. A w tym miesiącu rozpocznie się budowę nowego amfiteatru w miejscu istniejącej muszli koncertowej.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew