Do celi zamiast na wesele

Ostatnie bardzo wysokie temperatury powodują, że zatrważająco wzrosła liczba pijanych kierowców. Szczególnie wielu ich zanotowano w ostatnie dwa weekendy. Również w obchody Dni Sochaczewa zanotowano przyrost nietrzeźwych kierowców.

– Upały powodują, że wielu kierowców sięga po piwo dla ochłody. Jednak to ich nie usprawiedliwia. Po piwie, czy innych napojach chłodzących z dodatkiem alkoholu, absolutnie nie powinni oni siadać za kierownicą. Jeśli chcą się chłodzić takimi napojami, powinni być odpowiedzialni. Nawet najmniejszy dodatek alkoholu w taki upał może być zgubny. Pokazały to ostatnie zdarzenia – mówi mł. asp. Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Ominęła go zabawa

Jeden z pijanych kierowców został zatrzymany na rondzie im. Lecha Kaczyńskiego. Kierowca audi A4 nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dlatego też policjanci zatrzymali go do kontroli. Młody człowiek, elegancko ubrany, jechał z pasażerką równie świątecznie wystrojoną.

– Mężczyzna wyjaśnił policjantom, że jadą wspólnie na wesele. Jednak jego zachowanie wydało się policjantom podejrzane i zdecydowali się sprawdzić stan jego trzeźwości. Badanie wykazało, że mężczyzna miał ponad promil alkoholu w organizmie – mówi Agnieszka Dzik.

Sochaczewianin został zatrzymany w areszcie. Jednocześnie stracił prawo jazdy. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami grozi mu teraz do 2 lat pozbawienia wolności.

W trakcie dalszych czynności okazało się, że partnerka kierowcy jest trzeźwa i posiada prawo jazdy, więc policjanci przekazali jej pojazd, tym samym dając jej możliwość pojechania na wesele.

Pijany doprowadził do kolizji

Z kolei omal do tragedii nie doszło 6 czerwca, kiedy 58-letni kierowca zjechał swoim volkswagenem passatem w stojącą na poboczu hondę. Tylko przytomności dwóch mieszkańców Sochaczewa policja zawdzięcza, że sprawca został natychmiast zatrzymany. Mężczyźni zajęci rozmową usłyszeli pod sklepem odgłos zderzenia. Pobiegli sprawdzić, co się stało. Zauważyli, że kierowca volkswagena uderzył w hondę.

– Sprawca zdarzenia próbował szybko odjechać. Jednak jeden z mężczyzn wyrwał mu kluczyki od passata, uniemożliwiając tym samym ucieczkę. Po chwili na miejscu pojawił się właściciel hondy, który wezwał policję. Kierowca był tak pijany, że ledwo trzymał się na nogach. Mężczyzna, któremu uniemożliwiono dalszą jazdę, miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, który obowiązuje go do 2026 roku. Za popełnione przestępstwa, czyli złamanie zakazu i spowodowanie kolizji, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat – dodaje oficer prasowy.

Policja nie odpuszcza

Okres upałów w opinii Agnieszki Dzik powoduje, że coraz chętniej kierowcy sięgają po piwo, lekceważąc to, że jest to napój z alkoholem. To przekłada się na zwiększoną ilość zatrzymanych pod wpływem procentów.

Tuż przed weekendem 8-9 czerwca policja prowadziła działania „Alkohol i narkotyki” oraz „Trzeźwość w przewozie osób”. Ich celem jest ujawnianie nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, w szczególności wykonujących zarobkowy przewóz osób, oraz zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych z ich udziałem. Podczas obu akcji mundurowi sprawdzili stan trzeźwości 836 kierowców indywidualnych oraz 68 kontroli stanu trzeźwości kierujących autobusami lub busami wykonującymi przewóz osób.

Podczas działań nie ujawniono żadnego kierującego transportem zbiorowym pod wpływem alkoholu. Jednak trafiono na kilku, którzy jechali najpewniej po piwku, bo mieli śladowe ilości alkoholu.

– Pijany kierowca to potencjalny zabójca na drodze. Oprócz śmierci może przynieść ból, stres i kalectwo. Apelujemy do wszystkich o zachowanie zdrowego rozsądku. Zwłaszcza teraz, by nie gasił pragnienia piwem, a potem siadał za kierownicę, gdyż to może przynieść tragiczne konsekwencje – zaznacza Agnieszka Dzik.

Bogumiła Nowak

 Fot. KPP Sochaczew

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz