Strona główna Wyszogród Debata w rocznicę czerwca

Debata w rocznicę czerwca

442
0
PODZIEL SIĘ

Lokalni samorządowcy, działacze społeczni oraz uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie uczestniczyli 4 czerwca w debacie pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem”. Spotkanie miało na celu upamiętnienie pierwszych, powojennych, częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz całkowicie wolnych wyborów do Senatu w 1989 roku. Debatę poprowadził tegoroczny maturzysta Kamil Tatarka.

– 4 czerwca 2019 roku obchodzimy ważną dla nas Polaków rocznicę. Tego dnia w 1989 roku Polacy przy urnach zdecydowali o końcu komunizmu. Od tamtego czasu minęło już 30 lat. Znaczna część polskiego społeczeństwa, a zwłaszcza młodzi ludzie, nie pamiętają tych wydarzeń. Mamy więc obowiązek uczyć i podkreślać ich znaczenie oraz przypominać o tej rocznicy. Stąd też wypłynął z mojej strony pomysł tej debaty – wspomniała Joanna Misiakowska, dyrektor ZS im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.

Głos pokoleń o wolności

Joanna Misiakowska zaproponowała, by w formie dyskusji o minionych latach, wymieniając poglądy, młodzież wypowiedziała się na tematy związane z wyborami i wolnością.

Nie spodziewałam się, że temat ten aż tak bardzo zainteresuje młodzież. Debata pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem” trwała ponad 1,5 godziny. Nikt z uczniów się nie nudził i nie wychodził w trakcie jej trwania. Debata młodzieży i lokalnych samorządowców poruszyła temat znaczenia tych wyborów dla polityki w Europie Środkowo-Wschodniej, a także przemian w naszym kraju po wyborach w 1989 roku. Zainteresowanie było tak duże może dlatego, że spotkanie poprowadził Kamil Tatarka, tegoroczny maturzysta, który sam przygotował scenariusz i zasady dyskusji. Przedstawił też, jak doszło do wyborów 4 czerwca w sposób zrozumiały dla swoich rówieśników. Zwrócił też dużą uwagę na język polityczny i unikanie w nim słownej agresji – podkreśla Joanna Misiakowska.

W debacie uczestniczył Mariusz Bieniek – starosta płocki, Barbara Dominikiewicz – przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Wyszogród, Katarzyna Walczak – inspektor oświaty Gminy i Miasta Wyszogród, ks. Grzegorz Przybyłek – proboszcz parafii Św. Trójcy w Wyszogrodzie, Elżbieta Jachimiak – radna powiatu płockiego, oraz Paweł Kłobukowski – lokalny działacz. Nie tylko dokonali oni podsumowania tamtych wydarzeń, ale też podzielili się z uczniami swoimi osobistymi przeżyciami z tamtego okresu. Wspominali, jak wyglądały przygotowania do wyborów i ich ówczesne oczekiwania. Ze strony młodzieży w debacie uczestniczyli – Dominika Siekiera, Weronika Skopczyńska, Bartosz Fabrowicz, Kuba Krzemiński, Mateusz Modrzejewski, Jakub Wilczek i Bartosz Smółka.

Wybory są najważniejsze

Nasza debata toczyła się w temacie zmian ekonomicznych, politycznych i społecznych, jakie miały miejsce przez ostatnie 30 lat w Polsce. Absolutnie nie ocenialiśmy obecnej rzeczywistości politycznej, gdyż nie taki był cel tej debaty. Chcieliśmy przede wszystkim przywrócić pamięć o wydarzeniach 1989 roku, walkach o wolną, demokratyczną Polskę i rozmowach przy Okrągłym Stole, które zapobiegły w Polsce rozlewowi krwi. Dyskutowaliśmy też o znaczeniu wejścia Polski do Unii Europejskiej, obecności polskiej w NATO i wpływie Jana Pawła II na kształt obecnej Polski – dodaje dyrektor Misiakowska.

Jak zaznacza, odniesieniem do rzeczywistości było zwrócenie młodzieży uwagi na to, że warto głosować i iść do wyborów. I to nawet w sytuacji, kiedy nie odpowiadają nam startujący w wyborach kandydaci na parlamentarzystów.

Wynik ostatnich wyborów wskazał, że udział młodzieży był w nich znikomy. Ze swej strony chcieliśmy zaznaczyć to, że wybory są najważniejsze w życiu obywatela, że trzeba współdecydować o swoim kraju. To obowiązek, ale też demokratyczny przywilej. Od młodzieży w trakcie dyskusji wyszedł wniosek, by w przyszłości była możliwość głosowania przez Internet, co stało się normą w innych krajach i jest wygodne. Myślę, że ta debata dała wiele do myślenia młodzieży. Swoją postawą, pracą oraz wyborami musimy cały czas dbać o to, aby uzyskanej wolności nie stracić. Nic nie jest dane na stałe. Życie to ciągłe wybory – mówi Joanna Misiakowska.

Pomysł na debaty ma być kontynuowany, gdyż jak zaznacza dyrektor Misiakowska, sprawdził się wyśmienicie. Jej zdaniem to aktywna forma przyswajania wiedzy historycznej i politycznej, ciekawsza niż standardowa lekcja historii czy wiedzy obywatelskiej.

Bogumiła Nowak

Fot. ZS Wyszogród