Strona główna Sport Bieg Cichociemnych, czyli sportowe wydarzenie, którego nie można przegapić!

Bieg Cichociemnych, czyli sportowe wydarzenie, którego nie można przegapić!

505
0
PODZIEL SIĘ

Co roku w Sochaczewie na linii startu Biegu Cichociemnych staje wielu odważnych uczestników, którzy chcą zmierzyć się z wymagającą trasą. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to zwykły bieg, jakich pełno w każdym zakątku naszego kraju. Celem imprezy jest upamiętnienie elity polskiej dywersji i utrwalanie wartości patriotycznych. Nie biegnie się jedynie po nagrodę i dla własnej satysfakcji, ale również po to, by oddać cześć żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych. Dzięki takiemu przesłaniu oraz bardzo ciekawej oprawie całego wydarzenia, nigdy nie brakuje chętnych, by spróbować swoich sił w tym niełatwym biegu przełajowym.

Wielu biegaczy dzielnie walczy o najwyższe nagrody, w końcu sport to czysta rywalizacja. Emocji dostarcza również obstawianie zwycięzcy biegu, a często nie wiadomo do samego końca, kto ma największe szanse na zdobycie pierwszego miejsca na podium. Wyniki profesjonalnych wydarzeń sportowych obstawiać można poprzez zakłady bukmacherskie online, które cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju.

Krótka lekcja historii przed startem

Cichociemni byli nazywani elitą Polski Walczącej. Żołnierze poddawani byli szkoleniu w Wielkiej Brytanii w celu wykonywania zadań specjalnych – wywiadu, sabotażu, działań partyzanckich i dywersji. Byli oni przerzucani do okupowanej Polski, a od lutego 1941 do grudnia 1944 przetransportowano w ten sposób ponad 300 Cichociemnych.

W Polsce Cichociemni znajdowali się w kierownictwie AK, szkolili innych żołnierzy, walczyli dzielnie w oddziałach partyzanckich i uczestniczyli w działaniach dywersyjnych oraz sabotażowych. Odegrali znaczącą rolę nie tylko w historii polskiego wojska, ale również mieli wpływ na losy naszego całego kraju. Niespełna 100 Cichociemnych walczyło w Powstaniu Warszawskim, a do najbardziej znanych żołnierzy należeli szef Oddziału II KG AK płk Kazimierz Iranek – Osmecki, legendarny dowódca partyzancki z Gór Świętokrzyskich Jan Piwnik “Ponury”, czy też generał Leopold Okulicki, czyli komendant główny AK.

To nie tylko bieg, to również świetna zabawa!

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, trasa biegu i jego przebieg nie należą do standardowych. Leśne, wąskie ścieżki, łąki, naturalne i sztuczne przeszkody to dopiero początek wrażeń. Uczestników czeka również przeprawa przez wodę i czołganie się kanałami. To nie tylko bardzo wymagające zadanie, ale również wiele frajdy. W końcu na co dzień nie mamy szansy uczestniczenia w takich ekstremalnych wydarzeniach. Wszyscy biegacze, na linii mety, pomimo że brudni i zmęczeni, są naprawdę szczęśliwi i zadowoleni z przeżytej przygody.

To właśnie jeden z celów aktywności fizycznej. Nie chodzi jedynie o rezultaty i spalanie kolejnych kilogramów, ale również czerpanie odpowiedniej frajdy z każdego treningu. Wiatr we włosach i woda w butach sprawia, że biegacze czują się bliscy naturze. To świetny sposób, aby oderwać się od codziennej monotonii i zaczerpnąć kilka haustów świeżego powietrza. Po wszystkim zostaną przyjemne wspomnienia. Właśnie dlatego wielu uczestników wraca wielokrotnie na linię startu Biegu Cichociemnych.

Co daje bieganie?

Korzyści z biegania jest niezliczona liczba, dlatego warto skupić się na najważniejszych. Przede wszystkim wysiłek fizyczny jest niezbędny do utrzymania zdrowia i szczupłej sylwetki. Wydatek energetyczny podczas biegu jest naprawdę wysoki, dlatego godzina joggingu to więcej spalonych kalorii niż taki sam czas jazdy na rowerze, czy spaceru. Dodatkowo biegając, wzmacnia się mięśnie i modeluje całe ciało. Podczas biegu pracują wszystkie partie mięśniowe, a my możemy cieszyć się ogólną sprawnością i przede wszystkim, lepszą kondycją.

Bieganie jest zbawienne nie tylko dla naszego ciała, ale również umysłu. Wiele badań potwierdziło fakt, że uprawianie joggingu pozytywnie wpływa na redukcję stresu i zachowanie spokojnej głowy. Dzięki odpowiedniemu treningowi można odciąć się od spraw zawodowych, kłopotów w domu, czy innych problemów. W czasie wysiłku wytwarza się serotonina oraz endorfiny. Oba hormony wpływają na poczucie szczęścia, a pośrednio na pewność siebie i poczucie własnej wartości. Trudno zaprzeczyć temu, że bieganie może być przepustką do osiągania wspaniałych sukcesów w wielu różnych aspektach życia.

Luk A.