Strona główna Sochaczew miasto Wielka majówka w Sochaczewie

Wielka majówka w Sochaczewie

468
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku majówka rozpoczęła się już w poniedziałek 29 kwietnia, a zakończyła w niedzielę 5 maja. Sporo w tym czasie działo się i nie brakowało różnorodnych atrakcji kulturalnych, sportowych i turystycznych. Nie sprzyjała jednak specjalnie aura – było zimno, wietrznie, z przelotnymi deszczami.

W ramach XIV Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza młodzi piłkarze rozgrywali mecze w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Chopina 101. W Sochaczewie rywalizowali   najmłodsi zawodnicy w kategorii ministrant. Grało około 400 piłkarzy.

W rocznicowym klimacie

2 maja Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła na zajęcia plastyczno-techniczne najmłodszych. Uczestniczyli oni w quizach i zabawach. Zajęcia odbywały w Kramnicach Miejskich. Również tego samego dnia w patio Kramnic otwarta została wystawa prac malarskich, rysunku i fotografii „Kwiaty polskie” wykonanych przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dodatkowo zaprezentowany został też spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu seniorów „Święto wolności i radości”, nawiązujący do obchodów Konstytucji 3 Maja.

Niestety niesprzyjająca aura sprawiła, że zaplanowane po godzinie 15.00, przez sekcję Klubu Nauczyciela Sochaczewskiego Centrum Kultury „Biało Czerwone Szachy na placu Kościuszki”, po kilku szachowych ruchach trzeba było przerwać. Spadł rzęsisty deszcz, który uniemożliwił dalsze rozgrywki.

Przed sochaczewską jednostką ratowniczo-gaśniczą Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej 2 maja odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi   Rzeczypospolitej Polskiej.

Po odegraniu hymnu narodowego i podniesieniu flagi państwowej okolicznościowe przemówienie wygłosił st. bryg. Piotr Piątkowski, komendant powiatowy PSP w Sochaczewie.

 Świętowano w muzeum

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w godzinach przedpołudniowych rozpoczął się kilkugodzinny cykl zajęć i pokazów pod hasłem „Konstytucja 3 Maja dla najmłodszych”. Ogromną atrakcją, nie tylko dla dzieci, ale też towarzyszących im rodziców i opiekunów, był pokaz siedmiu odcinków filmów animowanych z cyklu „Historia Polski dla dzieci”. Filmy powstały na podstawie dziecięcych rysunków, które przedstawiły na nich własną interpretację dziejów naszego kraju. Animacji tych obrazków dokonali zawodowi filmowcy. Co ciekawsze, oprawa dźwiękowa była również wykonywana przez najmłodszych. Muzeum otrzymało na ten cel fundusze od krakowskiej Fundacji Budzenie Pasji. Na filmach przedstawiona została historia od wyprawy kupca Ibrahima ibn-Jakuba na ziemię Polan, przez najważniejsze wydarzenia z historii Polski, aż do okresu powstań narodowych w XIX wieku.

Po projekcji odbyło się zwiedzanie wystaw muzealnych. Przewodnikiem był Jakub Wojewoda, który potrafił zainteresować najmłodszych poszczególnymi eksponatami.

Od godziny 12.00 do 14.00 odbyły się „Patriotyczne zajęcia plastyczne dla dzieci”. Były kolorowanki i lepienie z ciastoliny. Największą frajdą dla maluchów było pomalowanie dłońmi skrzydeł orła, czyli godła narodowego.

Jednym z najważniejszych punktów miejskich obchodów święta Konstytucji 3 Maja była uroczysta msza święta w kościele parafii św. Wawrzyńca połączona z koncertem Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej. Przed mszą złożone zostały kwiaty przy pomniku Chrystusa. W uroczystościach wzięła udział kompania reprezentacyjna 37 Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowej Obrony Powietrznej, poczty sztandarowe szkół i organizacji kombatanckich, straży, policji i sochaczewscy samorządowcy.

Po mszy Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej zaprezentował utwory polskich kompozytorów, głównie Stanisława Moniuszki, którego w tym roku obchodzona jest dwusetna rocznica urodzin. Poza tym wykonane zostały utwory Chopina, Kurpińskiego, Dobrzyńskiego i Nowowiejskiego, głównie o tematyce religijnej i patriotycznej. W wykonaniach solowych zaprezentowała się sopranistka Magdalena Szymańska.

Weekend na sportowo

4 maja odbyła się VII edycja Majowego Sochaczewskiego Rajdu Rowerowego. W tym roku, choć nie padało, to jednak zapowiedź chłodniejszych dni spowodowała, że było nieco mniej uczestników niż rok temu, Jednak na trasę wyjechało ponad 700 rowerzystów.

– Od początku jeżdżę i to mi dobrze służy. Jestem jednym ze starszych uczestników – wspomniał mieszkaniec gminy Teresin. Na co dzień też korzysta z roweru.

W rajdzie pewną atrakcją był wyczynowy rower jeżdżący na oponach motocyklowych. Jak zauważył jego właściciel, to rower przystosowany do trudniejszych tras, głównie górskich.

Peleton wystartował o godzinie 10.00 z Placu Kościuszki. Trasa liczyła ponad 38 km. Tradycyjny piknik rodzinny z grami, konkursami i zabawami zaplanowano w Stodole nad Bzurą.

Tego samego dnia, ale o godzinie 14.00 odbyło się na Placu Kościuszki otwarcie XII Sochaczewskiego Sezonu Motocyklowego. Parada jednośladów wyruszyła godzinę później ulicami Warszawską, Gawłowską – do pałacu w Gawłowie, gdzie odbyło się ognisko z atrakcjami. Imprezę tradycyjnie zorganizowało Stowarzyszenie Motocykliści Sochaczewa.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

UM Sochaczew