Strona główna Kultura Wieczór poezji i muzyki

Wieczór poezji i muzyki

622
0
PODZIEL SIĘ

Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut było organizatorem Wieczoru Muzyczno – Literackiego, który odbył się 25 maja w Państwowej Szkle Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.

Zaprezentowane zostały pieśni, do których muzykę skomponował Józef Grawiński, kompozytor pochodzący z Teresina, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. To już druga edycja tego wieczoru. Poprzednia odbyła się równo rok temu.

Cieszymy się, że jak przed rokiem pan Józef znów pokusił się o skomponowanie muzyki do kolejnych wierszy sochaczewskich poetek. Dziękujemy za piękną muzykę i pasję, z jaką tworzy do poezji naszych mieszkanek oraz swoich ulubionych autorek wierszy – powiedziała w trakcie koncertu Stanisława Podgórska, prezes Stowarzyszenia Atut.

W trakcie koncertu przedstawione zostały muzyczne wersje wierszy Apolonii Lato – „Modlitwa”, „Marzenia miłosne”, „Piosenka”, „Szopka krakowska”, Moniki Kosowiec – „Kołysanka”, „Lustro’ oraz Grażyny Grobelskiej – „Serce”. Dodatkowo tło muzyczne uzyskały wiersze Barbary Dziekańskiej – „Chusta Weroniki”, „Arkadia”, „Barkarola” oraz Urszuli Czarnoleskiej – „Mgły wiosenne”, „Rozstanie”. Zaprezentowane utwory zabrzmiały bardzo wzniośle i pięknie w wykonaniu sopranistki Patrycji Krzeszowskiej – Kubit, solistki Teatru Wielkiego w Łodzi, występującej również na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie i w Operze Wrocławskiej. Śpiewaczka ta również w ubiegłym roku podjęła się zaśpiewania poezji w wersji klasycznej pieśni operowej. Towarzyszyła jej na fortepianie Agnieszka Kaźmierczak, pedagog z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

Następnie swoje ostatnie wiersze przedstawili członkowie Stowarzyszenia Sochaczewskich Wieczorów Literackich Atut. Ich prezentacje uświetniła młodzież ze Szkoły Muzycznej przygotowana do tego występu przez Krzysztofa Bzówkę. Najpierw zaprezentował się kwartet smyczkowy w składzie Amelia Durzyńska, Maja Górczyńska, Katarzyna Kołkowska i Julia Pałdyna. Następne zaś trio fortepianowe w składzie Karolina Jędrzejewska, Kamila Łukaszewicz i Natalia Donat.

Organizatorzy podziękowali za przybycie Joannie Niewiadomskiej –Kocik, która udziela od początku wsparcia ze strony Urzędu Miasta wszelkim inicjatywom podejmowanym przez Stowarzyszenie.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSobota przy stołach
Następny artykułJatka pod pizzerią