Strona główna Sochaczew miasto Wandale zaatakowali zamek

Wandale zaatakowali zamek

656
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

Do kolejnego aktu wandalizmu doszło w ubiegłym tygodniu na sochaczewskim zamku. Tym razem obiektem wandali padły lampy iluminacyjne, które po zapadnięciu zmroku oświetlają najcenniejszy z sochaczewskich zabytków.

Wandale, których nie udało się do tej pory zatrzymać, zniszczyli praktycznie wszystkie lampy zamontowane na wzgórzu zamkowym od strony Bzury, jak i wałów obronnych.

To nie pierwszy przypadek dewastacji zamku. Praktycznie każdego dnia kamery miejskiego monitoringu odnotowują   niezgodne z regulaminem zachowanie osób odwiedzających wzgórze zamkowe: jazdę rowerami po murkach tarasu widokowego, wspinanie się na ruiny czy rysowanie po zabytkowych murach. Tymczasem koszty napraw dokonywanych zniszczeń wynoszą rocznie dziesiątki tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że gdy kilka lat temu kosztem wielu milionów złotych zakończono prace związane z zabezpieczaniem wzgórza zamkowego oraz samych ruin, zamek stał się jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Sochaczewa. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ opuszczone i zaniedbane wzgórze, które przez dziesiątki lat było miejscem pijackich libacji, stało się dzięki przeprowadzonym pracom wizytówką miasta. Wizytówką, która teraz jest niszczona przez wandali.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak