Strona główna Sochaczew miasto Uczczą bohaterskich obrońców

Uczczą bohaterskich obrońców

381
0
PODZIEL SIĘ

Sochaczewskie uroczystości związane z obroną miasta we wrześniu 1939 roku zostały wpisane w ogólnopolski kalendarz Obchodami 80. Rrcznicy wybuchu II Wojny Światowej. Poinformowano o tym podczas konferencji, jaka odbyła się w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.

Konferencja, której przewodniczył Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczyła uroczystości i przedsięwzięć związanych z obchodami wybuchu II wojny światowej na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Wzięli w niej udział m.in. dr Karol Nawrocki – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Jerzy Grzywacz – prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, dr Tadeusz Krawczak – dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, oraz Paweł Rozdżestwieński – dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Jak podkreślił w rozmowie z nami Paweł Rozdżestwieński, zaproszenie na konferencję to nie tylko wyróżnienie dla sochaczewskiego muzeum. – To przede wszystkim podziękowanie dla działań sochaczewskiego samorządu, który od lat kultywuje pamięć o tamtych wydarzeniach. Nasze uroczystości zaplanowane na 7 i 8 września zostały docenione i znalazły się w oficjalnym, ogólnopolskim kalendarzu wydarzeń obchodów rocznicy wybuchu wojny – powiedział nam Paweł Rozdżestwieński. Jak dodał, w państwowe obchody wpisano m.in. rekonstrukcję Bitwy nad Bzurą, która odbędzie się na Polach Czerwonkowskich 8 września.

Ale to nie są jedyne wydarzenia związane z upamiętnieniem bohaterskiej obrony miasta we wrześniu 1939 roku. Rozpoczną się one 1 września odsłonięciem monumentu poświęconego obrońcom i mieszkańcom Sochaczewa, którzy zostali zabici przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Jak już informowaliśmy, pomnik stanie na placu nad brzegiem Bzury.

Planowane jest również uroczyste odsłonięcie odnowionych kwater wojskowych na cmentarzu parafialnym przy ulicy Traugutta. To w nich spoczywają obrońcy miasta polegli podczas walk we wrześniu 1939 roku oraz ich dowódca major Feliks Kozubowski. Przypomnijmy, że renowacja stała się możliwa dzięki rządowemu programowi skierowanemu do samorządowych instytucji kultury i opiekunów miejsc pamięci narodowej. Sochaczewskie muzeum uzyskało środki zewnętrzne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie zostało rozłożone na dwa lata. W 2018 roku placówka otrzymała dotację w wysokości 78 tysięcy złotych, a w tym 104 tys. zł. Dodatkowo miejscy radni przekazali Muzeum na ten cel z budżetu miasta 10 tysięcy złotych. Modernizacja zakłada wymianę trwałego oznakowania kwatery na bardziej estetyczne. Betonowe obramówki grobowe oraz krzyże epitafijne zostaną zastąpione granitowymi. Podobnie tabliczki – znikną stare blaszane tarczki, a pojawią się stalowe, grawerowane, kwasoodporne, wzorowane na żołnierskich nieśmiertelnikach. Wyłożone zostaną także nowe alejki i chodniki z kostki granitowej.

Jednak głównym elementem renowacji grobów jest próba przywrócenia na nich nazwisk żołnierzy. Od lat pracownicy muzeum przeszukują różne źródła, aby skompletować jak najpełniejszą listę poległych w Bitwie nad Bzurą i spoczywających na cmentarzu przy ul. Traugutta. Obecnie na jednej z dwóch kwater wojennych (południowej) widnieje jedynie 17 nazwisk z blisko 150 pochowanych tam żołnierzy. Także – jak co roku – na cmentarzu przy Traugutta oraz w Trojanowie i na cmentarzu żydowskim zostaną zapalone znicze pamięci dla tych, którzy oddali życie w walce z niemieckim okupantem.

Dodajmy, że sochaczewskie muzeum szykuje na wrzesień bezpłatne wydawnictwo dotyczące walk o Sochaczew we wrześniu 1939 r. i trafi ono do wszystkich uczniów sochaczewskich szkół.

Jerzy Szostak

Fot.: Muzeum II Wojny Światowej