Strona główna Teresin Szymanów pełen inicjatyw

Szymanów pełen inicjatyw

577
0
PODZIEL SIĘ

Z Hubertem Koneckim, radnym gminnym i mieszkańcem Szymanowa rozmawia Marcin Odolczyk

Szymanów jak zwykle aktywny, sporo dzieje się w Pana okręgu. Ostatnio mieliśmy ciekawą akcję społeczną, myślę tu o wiosennych porządkach, których był Pan inicjatorem.

Tak, już po raz piąty mieszkańcy Szymanowa, którym zależy na ochronie środowiska oraz czystości i estetyce wsi, spotkali się w jedną z sobót, by pomóc posprzątać nasze tereny. Jak zawsze był z nami sołtys Robert Ziomski, a także wszyscy członkowie rady sołeckiej oraz liczna grupa mieszkańców Szymanowa, przede wszystkim młodzieży. W sumie ponad 30 osób. Zachęcamy mieszkańców naszej miejscowości, a szczególnie tych, którzy jeszcze ani razu nie wzięli udziału w tej pożytecznej dla środowiska oraz naszej wsi akcji, do przyłączenia się do nas. Liczymy też, że być może w przyszłym roku dołączą do nas inne wsie z terenu gminy Teresin, choć wiem, że już podobna akcja miała miejsca m.in. w Budkach Piaseckich, Elżbietowie i wsi Granice. To cieszy.

Brawa dla tych, którzy mimo codziennych obowiązków potrafią znaleźć czas i zrobić dobry uczynek dla swojej miejscowości.

Oczywiście, ja ze swojej strony dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w wymyśloną przeze mnie szymanowską akcję, a przede wszystkim Kazimierzowi Koneckiemu, mieszkańcowi naszej wsi, za pokrycie części kosztów związanych z organizacją ogniska. Dziękuję również Markowi Misiakowi, dyrektorowi Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej za zakup worków oraz odbiór śmieci. Mam nadzieję, za rok ponownie będziemy współpracować, w jeszcze liczniejszej obsadzie.

Teraz kolej na inną inicjatywę, znacząco większą, bo przecież w tym roku czeka Was strażackie świętowanie. Co to będzie za uroczystość?

Otóż w tym roku nasza jednostka OSP obchodzi swój piękny jubileusz 100-lecia powstania. Uroczystość zaplanowana jest na 25 sierpnia br. Strażacy z Szymanowa od dawna już czynią przygotowania do tego wyjątkowego święta. Powołany został komitet honorowy. Dużej pomocy w przygotowaniach udziela senator Zbigniew Komorowski, zresztą na jego pomoc Szymanów zawsze może liczyć, za co ogromnie dziękuję w imieniu swoim i wszystkich mieszkańców, w tym naszych nieocenionych druhów. Dziękujemy, że senator Komorowski zgodził się zostać przewodniczącym Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia OSP Szymanów.

Choć do wydarzenia pozostało jeszcze kilka miesięcy, to zarys programu pewnie jest już dobrze znany?

Jeśli chodzi o scenariusz uroczystości, to praktycznie jest on gotowy, oczywiście pozostało dogranie szczegółów, tak, by nic nas później nie zaskoczyło. Wszystko rozpocznie się o godz. 11.30 mszą świętą w kościele parafialnym. Przyznam, że największym wyzwaniem organizacyjnym jest zdążenie do tego czasu z generalnym remontem strażnicy. Na   tym bardzo nam   zależy, bowiem oficjalne uroczystości odbędą się po mszy świętej na placu przed budynkiem jednostki. Marzeniem nie tylko strażaków jest też nowy samochód bojowy na 100-lecie.

Ale to chyba marzenia dość realne do spełnienia, bo jakieś środki finansowe są już zaplanowane w gminnym budżecie na te konkretnie cele?

I jest to powód do satysfakcji. W tegorocznym budżecie zabezpieczono 250 tysięcy złotych właśnie jako wkład własny do zakupu nowego samochodu dla OSP Szymanów oraz 100   tysięcy złotych na remont strażnicy. Sam o to zabiegałem. Serdecznie dziękuję sołtysowi Robertowi Ziomskiemu, radzie sołeckiej oraz mieszkańcom Szymanowa, którzy na zebraniu wiejskim w sprawie podziału funduszu sołeckiego na 2019 rok, postanowili przeznaczyć kwotę ponad 38 tysięcy złotych na doposażenie nowego samochodu bojowego oraz sołectwom – Elżbietów i Pawłówek, za podobne decyzje w kwocie odpowiednio 14 tysięcy złotych oraz tysiąc złotych. Wraz ze strażakami podziękowania specjalne kierujemy na ręce przewodniczącego Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymanowie, senatora Zbigniewa Komorowskiego, dzięki któremu nie tak dawno otrzymaliśmy znaczne wpływy pieniężne na organizację obchodów.

Zatem pozostaje nam już dziś serdecznie zaprosić wszystkich do udziału w tej wyjątkowym święcie. A co poza tym, jeśli chodzi o najbliższe wydarzenia w Szymanowie?

W niedzielę, 9 czerwca zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami na Dzień Dziecka, który odbędzie się na szymanowskim Orliku. Natomiast 16 czerwca, w niedzielę planujemy oficjalnie otwarcie nowego boiska do plażowej piłki siatkowej przy boiskach Orlik, a 30 czerwca zapraszamy na turniej piłki nożnej o puchar Sołtysa i rady sołeckiej wsi Szymanów. W organizacji tych imprez sportowych pomogą nam animatorzy Orlika w Szymanowie – Justyna i Kamil Kamińscy, za co bardzo chcę im podziękować. Współpraca nasza już od 5 lat bardzo dobrze się układa, czego dowodem właśnie są różnego rodzaju imprezy organizowane na terenie naszego sołectwa.

Dziękuję za rozmowę.