Strona główna Iłów Świętowali Dzień Strażaka

Świętowali Dzień Strażaka

745
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku powiatowe obchody Dnia Strażaka zorganizowane były w Iłowie. Uroczystości z udziałem przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej z Sochaczewa rozpoczęły się o godzinie 17.00. Przybyły delegacje strażackie z całego powiatu.

Na terenie gminy Iłów funkcjonuje 8 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Najstarszą z nich jest OSP w Iłowie, która ma już 109 lat i właśnie z tego względu m. in. uhonorowano gminnych strażaków, jako organizatorów tegorocznego Dnia Strażaka.

Stulecie OSP w Iłowie, połączone było z nadaniem nowego sztandaru. Warto przypomnieć kilka nazwisk osób – założycieli OSP w Iłowie, a byli to Zygmunt Michałowski , ówczesny sekretarz gminy Iłów, który został wybrany pierwszym prezesem jednostki, Fryderyk Klatt, właściciel warsztatu napraw maszyn rolniczych, pierwszy naczelnik OSP Iłów, Józef Ostrowski, właściciel młyna, Jan Łacheta, przedwojenny wójt gminy Iłów, Michał Szyszkiewicz, właściciel młyna, Władysław Stodulski, Antoni Cichocki, Roman Kowalski, bracia Buszyńscy i wielu innych. W latach dwudziestych ubiegłego wieku pobudowano remizę strażacką, a pierwszym sprzętem, jakim dysponowała jednostka była sikawka ręczna, 300 litrowy beczkowóz i 30 metrowy wąż strażacki. Po wojnie postawiono nowy budynek remizy strażackiej. OSP Iłów posiada nowoczesny samochód strażacki, a od 2001 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Obecnie prezesem OSP Iłów jest Jakub Zientara.

Nieco młodsza jest OSP w Giżycach, która powstała w 1927 roku. Ale jako pierwsza jednostka straży na terenie gminy została włączona do KSRG. Do powstania straży w Giżycach przyczynił się głównie dziedzic majątku Giżyce – Lucjan Suski, który przeznaczył swoje grunty pod budowę strażnicy i aktywnie wspierał jej powstanie i działalność. Na początku jednostka dysponowała wozem konnym, pompą ręczną, drabinami i bosakami. Od 1977 roku, czyli w 50 lecie działalności, jednostka w Giżycach otrzymała sztandar.

Pozostałe jednostki to: OSP w Brzozowie (od 1932 roku), OSP w Łaziskach (od 1956 roku), OSP w Załuskowie (od 1964 roku), OSP w Suchodole ( od 1967 roku),   OSP w Ostrowcach (od 1970 roku) i OSP w Ładach, najmłodsza jednostka ochotniczej straży pożarnej na terenie gminy Iłów, powstała w marcu 2007 roku.

Uroczystości odbyły się w kościele parafialnym w Iłowie. Po czym odbył się tradycyjny piknik.

Wanda Dragan

Fot. Andrzej Dragan

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGminna majówka za nami
Następny artykułBezpłatne szkolenie