Strona główna Powiat Starostwo wspiera Koła Gospodyń Wiejskich

Starostwo wspiera Koła Gospodyń Wiejskich

371
0
PODZIEL SIĘ

Odkąd pod koniec ubiegłego roku znowelizowano ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich, obserwuje się znaczącą tendencję do wskrzeszania tych samorządnych i społecznych organizacji mieszkańców wsi. Zainteresowanie organizacją KGW i ich rozwojem jest coraz szersze.

Nowy akt prawny ma umożliwić Kołom uzyskiwanie osobowości prawnej, rozwijanie działalności i przede wszystkim korzystanie z trudno dostępnych dotychczas środków.

Z inicjatywy posła na Sejm RP Macieja Małeckiego, we współpracy z Jolantą Gonta, starostą sochaczewskim, zorganizowano spotkanie poświęcone tematyce KGW.

We wtorek 14 maja br. panie, ale i panowie, zarówno z już zarejestrowanych Kół Gospodyń Wiejskich na terenie powiatu sochaczewskiego, jak również zainteresowani ich utworzeniem, gościli w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Na wszystkie pytania, a szczególnie te związane z możliwością uzyskania wsparcia finansowego na działalność i rozwój KGW, odpowiadała Maria Kordowska, przedstawicielka pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Okazuje się, że w ramach KGW można zdobyć środki na organizację wielu społecznych inicjatyw, będzie nawet mogło ono prowadzić legalną działalność zarobkową. Rozmawiano m.in. o tym, jak otrzymać do 5 tys. zł dla Koła, w jaki sposób rozliczyć i na co przeznaczyć pozyskane środki. Szczegółowe Informacje na ten temat można znaleźć także na stronie internetowej: kobietygospodarnewyjatkowe.pl

W spotkaniu udział wzięło liczne grono osób bardzo zainteresowanych zagadnieniem KGW m.in. z Iłowa, Nowej Suchej, Rybna i Teresina. W sali konferencyjnej Starostwa dyskusji przysłuchiwali się m.in. wicestarosta Tadeusz Głuchowski, członkinie Zarządu Powiatu – Bożena Samson i Anna Ulicka, radni powiatowi – Jan Aleksander Łopata, Aneta Rozkosz, Agnieszka Ptaszkiewicz. Byli też wójtowie – Damian Jaworski z gminy Rybno i Piotr Szymański z gminy Brochów, a także Katarzyna Michalska, sekretarz gminy Iłów. Nie zabrakło przedstawicieli ARIMR na czele z kierownikiem sochaczewskiej placówki Jarosławem Pachowiakiem, oraz pracowników Urzędu Skarbowego.

Warto zaznaczyć, że Koła Gospodyń Wiejskich są organizacją z ponad 150-letnią tradycją. Aktualnie w Polsce funkcjonuje ok. 21 tys. kół powstałych w ramach kółek rolniczych, oraz kilka tysięcy, które działają jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. W powiecie sochaczewskim na obecną chwilę zarejestrowanych jest 8 KGW, a kolejne są w trakcie przygotowywania do rejestracji.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie