Strona główna Sochaczew miasto Sochaczewscy harcerze na Monte Cassino

Sochaczewscy harcerze na Monte Cassino

643
0
PODZIEL SIĘ

Młodzież wraz z instruktorami z Hufca ZHP Sochaczew uczestniczyła jako reprezentacja Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Harcerskiej Wyprawie Pamięci ZHP na Monte Cassino we Włoszech. Wyprawa odbywała się w dniach 13-24 maja, a jej kluczowym punktem były uroczystości rocznicowe na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z udziałem weteranów II Korpusu Polskiego oraz prezydentów Andrzeja Dudy i Sergio Mattarelliego.

Na wyprawę wyruszyło 45 harcerzy i instruktorów, którzy dojechali w połowie maja do Regionie Lazio we Włoszech, aby wziąć udział w obchodach 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W składzie delegacji był również Krzysztof Wasilewski, komendant hufca ZHP w Sochaczewie oraz Cezary Supeł, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP, którzy tradycyjnie uczestniczą w upamiętnianiu miejsc walk Żołnierzy II Korpusu.

Szlakiem II Korpusu

– Harcerki i harcerze z ZHP od wielu lat odwiedzają polskie cmentarze wojenne we Włoszech, by uczcić pamięć o żołnierzach, który przelali swą krew w drodze do ojczyzny. Staramu się tam bywać co roku. Tegoroczny wyjazd ma szczególnie ważny charakter, gdyż odbywa się w 75. rocznicę walk o Monte Cassino – wspomniał przed wyprawą Krzysztof Wasilewski.

Delegacji Chorągwi ZHP towarzyszy proporzec, którego jednym z fundatorów był żołnierz II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Proporzec ten w kolorze biało-czerwonym został wykonany w Bielsku-Białej. Zgodnie z wolą inicjatorów proporzec był uroczyście przekazywany przez 30 lat. Srebrne gwoździe na drzewcu zawierają nazwy bohaterskich miejscowości z lat wojny i okupacji w kraju i poza granicami, a wśród nich również Monte Cassino. W 2018 roku w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości decyzją kombatantów, po odwiedzeniu wszystkich płockich szkół, proporzec oddany został pod opiekę młodzieży z Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” i towarzyszy najważniejszym uroczystościom Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Po przyjeździe do Włoch harcerze z Hufca ZHP dotarli do Bolonii, gdzie oddali hołd polskim żołnierzom na cmentarzu San Lazzaro di Savena. Uczestnicy Harcerskich Wypraw Pamięci od lat odwiedzają polskie cmentarze wojenne we Włoszech. Następnym na trasie był cmentarz w Loreto, który jest jedną spośród czterech, najważniejszych polskich nekropolii we Włoszech. Znajduje się tu 1 112 grobów żołnierzy II Korpusu Polskiego. W Loreto harcerze odwiedzili też piękne Sanktuarium Santa Casa.

Kolejnym na trasie było Piedimonte San Germano, gdzie VI Pułk Pancerny im. Dzieci Lwowskich zdobył ważną niemiecką pozycję, tuż po zajęciu Monte Cassino. W tym miejscu znajduje się pomnik upamiętniający walczących na froncie Polaków w czasie II wojny światowej. Po drodze na Monte Cassino uczestnicy wyprawy zahaczyli o Asyż, miejsce kultu św. Franciszka.

Tam, gdzie Czerwone Maki

W czasie Wypraw Pamięci szczególnie ważne dla młodzieży harcerskiej są spotkania z nielicznymi już weteranami – bohaterami Armii generała Władysława Andersa i wysłuchanie ich wspomnień. Tym razem spotkali się z prof. Wojciechem Narębskim i Kazimierą Janotą – Bzowską. W niedzielę, 19 maja harcerze wraz z instruktorami uczestniczyli w Mszy Świętej w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Po Mszy harcerki i harcerze zawiązali krąg na placu św. Piotra oraz uczestniczyli w modlitwie Regina Caeli z papieżem Franciszkiem.

Harcerze pełnili tradycyjnie służbę w trakcie   uroczystości związanych z 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino, na Polskim Cmentarzu Wojennym. Zaciągnęli honorową wartę przy polskich grobach poległych żołnierzy II Korpusu Polskiego. Na Monte Cassino uczestnicy wyprawy do Włoch spotkali córkę generała, Annę Marię Anders – Costa, senator RP.

Przedsięwzięcie dofinansowane zostało ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrza Miasta Sochaczewa.

Bogumiła Nowak

Fot. Chorągiew Mazowiecka ZHP